Udruga "U ime obitelji" (UIO) objavila je u petak priopćenje u kojem tvrdi da je Hina u tekstu od 27. siječnja pod naslovom “Znanstvena analiza: Što je omogućilo politički uspjeh religijsko-političkih pokreta u Hrvatskoj”, u kojem predstavlja rezultate znanstvenih istraživanja skupine stručnjaka s Pravnog fakulteta u Zagrebu, prenijela lažnu vijest.
"Članak objavljen u časopisu Politička misao tvrdi da se 'U ime obitelji' u kampanji za referendum o braku koristila 'manipulacijom osjećajima' za što koristi lažnu vijest (fake news) koju je dva tjedna prije referenduma o braku plasirao portal Index.hr", ističe se u priopćenju.
Udruga UIO ocjenjuje da su se autori Antonija Petričušić, Mateja Čehulić i Dario Čepo u svom radu referirali na Index.hr kao vjerodostojan izvor za informacije o UIO i referendumu o braku "iako je taj portal bio jedan od glavnih nositelja neuspješne kampanje protiv referenduma o braku, a poznat je po pristranosti u izvješćivanju o UIO".
"Naime, Index je svoje čitatelje u citiranom članku informirao da djevojčica na fotografiji nije siroče, već nećakinja fotografkinje uz tvrdnju da je '(U ime obitelji) fotografiju stavila u potpuno drugačiji kontekst kako bi izgledalo da je djevojčica na slici siroče'", kaže se u priopćenju.
Kreirajući lažnu vijest tijekom kampanje protiv referenduma o braku, Index je, napominje udruga, propustio javnost informirati o činjenicama da je fotografija pod naslovom: “I have a mother” (Imam majku), kao i njezin opis, koji je identičan onom koji je koristila građanska inicijativa – nalazila, a i danas se nalazi na Pinterestu, vodećoj stranici za fotografije na društvenim mrežama, od kuda ju je preuzela U ime obitelji.
U priopćenju "U ime obitelji" tvrdi da tekst kojim je ta udruga opisala fotografiju predstavlja prijevod engleskog teksta koji i danas stoji na Pinterestu uz fotografiju, te da ju je "U ime obitelji" koristila u istom kontekstu kao i drugi, a to je ilustriranje jedne od poruka referendumske inicijative: ”Svako dijete treba mamu i tatu”. Pojašnjenje fotografkinje da djevojčica na fotografiji nije siroče, već njezina nećakinja – nije se nalazilo tada, niti se nalazi danas uz fotografiju bilo na Pinterestu bilo na Flickru. Da bi se pronašao komentar fotografkinje o tome da na fotografiji nije siroče, već njezina nećakinja – potrebno je potražiti u komentarima, kaže se.
"U ime obitelji" tvrdi da je Index zatajio osnovne činjenice o fotografiji kako bi plasirajući lažnu vijest kod građana stvorio lažan dojam da je "U ime obitelji" znala da djevojčica na fotografiji nije siroče, a ipak ju je tako prikazala. U priopćenju se dodaje da "zabrinjava činjenica da Petričušić, Čehulić i Čepo kao znanstvenici, a onda i Hrvatska izvještajna novinska agencija četiri godine kasnije, bez provjera ili upita, prenose istu lažnu vijest koja je u referendumskoj kampanji korištena za blaćenje U ime obitelji".
Nista me neiznenaduje. jer Hina cesto preuzima i objavljuje lazne neprovjerene vijesti.