Građanska inicijativa „U ime obitelji“ uputila je otvoreno pismo svim saborskim zastupnicima u kojem ih traži da sukladno Poslovniku Hrvatskog sabora predlože pokretanje pitanja povjerenja ministru uprave Arsenu Bauku.
– Unatoč najavama, nakon ¾ odrađenog mandata i samo 10 dana prije predsjedničkih izbora ministar Bauk još uvijek nije utvrdio točan broj birača u Republici Hrvatskoj – piše u pismu „U ime obitelji“.
U inicijativi smatraju da ponašanje ministra Bauka kao člana Vlade i državnog dužnosnika traži neodgodive i oštre sankcije kako bi se vratilo povjerenje građana u djelovanje državnih institucija te onemogućilo njihovo daljnje manipuliranje.
– Ministar Bauk je od 2011. do 2013. tvrdio da broj birača u Hrvatskoj upisanih u Registar birača ne odgovara stvarnom stanju, već ga treba uskladiti s Popisom stanovništva iz 2011. jer neki birači više ne prebivaju na području RH ili imaju fiktivna prebivališta. Realni broj birača u Hrvatskoj bi, prema procjeni samog ministra, trebao iznositi između 3,4 i 3,5 milijuna birača, navodi se u priopćenju.
– Iako je ministar Bauk nazvao popis stanovništva 2011. „posljednjim branikom od manipulacije brojevima“ i znao da stvaran broj birača u RH iznosi 3,5 milijuna (od čega 10% iznosi 350 000), njegovo je ministarstvo od svih građanskih inicijativa u posljednjih godinu i pol tražilo da osiguraju najmanje 450 000 potpisa ili 10% od ukupnog broja birača koji žive u Hrvatskoj i izvan Hrvatske, iako se potpisi mogu prikupljati samo na području Republike Hrvatske, što je svojom odlukom od 10. 12. 2014. potvrdio i Ustavni sud. Namjernim povećanjem broja potrebnih potpisa i namjernim davanjem pogrešnih informacija o broju birača – ne samo hrvatskoj javnosti, nego i Ustavnom sudu, Ministarstvo uprave i ministar Bauk nastojali su spriječiti izjašnjavanja građana i onemogućiti raspisivanje referenduma – poručuju iz Inicijative.
Sa Baukom u Remetinec jer ovaj puta ne smije biti krađe glasova. Bilo bi dobro za vrijeme dok ne prođu izbori zatvoriti Hrvatina i Zelića. Jednom Hrvatska mora dobiti poštene izbore kakovi su bili do 1999.