Zeleni upozoravaju

U Istri prstace služe krišom, a u Dalmaciji ne strahuju od kazne

Foto: PU Istarska
U Istri prstace služe krišom, a u Dalmaciji ne strahuju od kazne
23.04.2010.
u 15:26
U Puli je održan sastanak na kojem su sudjelovali svi povezani s kontrolom izlova i prometa školjke. Apel je upućen i Cehu ugostitelja.
Pogledaj originalni članak

Zelena Istra i ove je godine tiskala približno 200 naljepnica na kojima piše “Ne služimo prstace”.

Nema zainteresiranih

Namijenjene su restoranima u Istri i dijele se besplatno. Iako su u sjedištu Zelene Istre pripremljene i već nekoliko dana čekaju ugostitelje, još nitko nije pokazao interes i došao po naljepnicu.

– Ovih ćemo dana uputiti pismo Cehu ugostitelja da promovira naljepnice. Nama je bitno da ih imaju restorani u kojima je više gostiju, a dobar je primjer restoran Viking u Limskom kanalu, ali i Bunarina u Puli. Turistička zajednica tiskat će 5 tisuća letaka kojima će upozoriti na štetnost izlova prstaca – kazala je predsjednica Zelene Istre Dušica Radojčić. Nedavno je u Puli održan sastanak zelenih, turističkih djelatnika te predstavnika policije i carine.

– Apel upućujemo ugostiteljima koji, bez obzira na zabranu, i dalje u svojim restoranima nude prstace. U Istri se to čini krišom, a u Dalmaciji otvoreno, ondje se prstaci mogu naručiti i konzumirati bez pretjerane brige zbog zabrane – navodi Radojčić. Izlov prstaca zabranjen je u svim europskim državama. Talijani su problem riješili drakonskim kaznama za prekršitelje – 25.000 eura i zatvaranje restorana.

Dagnje kao kamuflaža

No upravo Talijani vole dolaziti kod nas i kušati “zabranjeno voće”. Šuška se da se u nekim restoranima naručuju dagnje ispod kojih su skriveni prstaci koji se naručuju u šiframa. Protuzakonito skupljanje i prodaja prstaca nastavljaju se unatoč strogom zakonu. Policija u Istri 2008. godine bilježi 54 kaznena djela protuzakonitog ribolova, od toga 15 djela lova, posjedovanja i stavljanja u promet zaštićenih prstaca. Zaplijenjeno je 200 kilograma prstaca, a promet prstacima otkriven je u tri restorana. Prošle su godine u Istri bila 54 slučaja protuzakonitaog ribolova, od čega 11 kaznenih djela posjedovanja ili stavljanja u promet prstaca. Lani je zaplijenjeno ukupno 207 kilograma zaštićenih školjkaša-prstaca. U zadnje dvije godine policija je bilježila i 28 kaznenih djela izbjegavanja carinskog nadzora, pojedinačnih ili organiziranih grupa krijumčara prstaca izvan Hrvatske.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

UK
Ugo Kajvez
23:00 24.04.2010.

JEDINO što vrijedi je KONFISKACIJA imovine ..... dok nebude bilo straha da će se izgubiti PUNO više vrijednosti nego što pljačka vrijedi neće se stat na kraju ovakvih nezakonitih radnji .....