Nova hrvatska veleposlanica u Izraelu trebala bi postati Vesela Mrđen Korać, potvrđeno je Večernjem iz nekoliko izvora. Tako će se nakon dvije godine od odlaska zadnjeg hrvatskog veleposlanika iz Izraela popuniti upražnjeno mjesto u toj za Hrvatsku iznimno važnoj državi.
Lomila Nizozemce
O imenu su se usuglasili sukreatori vanjske politike, premijer Andrej Plenković i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a sada predstoji i daljnja procedura imenovanja, što uključuje i dobivanje pozitivnog odgovora, agremana, od države primateljice. Posljednji hrvatski veleposlanik u Izraelu bio je Pjer Šimunović, no on je u proljeće 2016., nakon isteka mandata, redovno razriješen dužnosti, da bi lani bio imenovan veleposlanikom u Washingtonu. Vesela Mrđen Korać karijerna je diplomatkinja, dolazi iz kuće, odnosno Ministarstva vanjskih i europskih poslova, te slovi kao jedan od najsposobnijih i najvještijih diplomatskih kadrova. Dok je posao veleposlanika često nevidljiv u javnosti, ime Vesele Mrđen Korać isplivalo je kad je general Ante Gotovina, nakon oslobađajuće presude i povratka u Zagreb, javno zahvalio veleposlanstvu Hrvatske u Nizozemskoj, na čijem je čelu bila V. Mrđen Korać.
Veleposlanstvo u Den Haagu preuzela je 2011., u vrlo osjetljivom trenutku. Hrvatska je već godinama pregovarala o ulasku u Europsku uniju, a Nizozemska se postavljala tvrdo i negativno prema Zagrebu, velikim dijelom i zbog Haaškog suda. Tada se u kuloarima govorilo kako je V. Mrđen Korać oštro i izravno zastupala hrvatska stajališta te da se nije libila “pozvati na red” nizozemske dužnosnike. S druge strane, to je bio period neposredno nakon prvostupanjske i osuđujuće presude generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, kada je počela druga faza, odnosno žalbeni proces koji je rezultirao oslobađajućim presudama. Veleposlanica je dočekala Markača i Gotovinu nakon izlaska iz pritvora, a i više ih je puta posjetila u pritvoru. Prija mandata u Nizozemskoj, Vesela Mrđen Korać obavljala je dužnost veleposlanice u Kanadi. Upravo u njezinu mandatu – od 2015. do 2010. – Kanada je ukinula vize hrvatskim državljanima, što se odrazilo i na brojnu dijasporu i članove njihovih obitelji u Hrvatskoj. Iz tog perioda datira i priča kako je veleposlaničin suprug slupao službeni auto veleposlanstva. Krenuo je u zračnu luku pokupiti članove Zagrebačkog kvarteta koji su nastupali na koncertu u organizaciji veleposlanstva u Ottawi. Policija je istražila slučaj i utvrdila da do nesreće nije došlo Koraćevom krivnjom pa je kanadska osiguravajuća kuća podmirila troškove popravka. Dogovor o imenu kandidatkinje za veleposlanstvo u Izraelu dio je velikog paketa prijedloga za nova imenovanja veleposlanika i konzula koji bi uskoro trebao ići u daljnju proceduru.
Veliki paket
Dogovor o većini imena je postignut. Hrvatska od 2016. ima prazna veleposlanstva u Turskoj, Švicarskoj, Belgiji. Čekaju se imenovanja i za veleposlanstva u Kuvajtu, Alžiru, Kataru, Argentini. Istekli su i četverogodišnji mandati hrvatskih veleposlanika u Sloveniji, Poljskoj, Kini, Španjolskoj, Češkoj, Indoneziji, Bugarskoj, Australiji, BiH, stalnom predstavništvu u EU, a nove konzule čekaju i konzulati u Münchenu, Hamburgu i Stuttgartu. Praksa je da se imenovanja obavljaju prije ljeta kako bi na novu dužnost veleposlanici mogli otići krajem ljeta, odnosno početkom školske godine.
Prema svemu napisanome, ispada odlican izbor!