Mogao sam i mjesec bez alkohola. No, s vremenom nije mogao proći dan da ne popijem. Noću sam se budio mokar od znoja, u strahu, znajući da će sve biti u redu čim uzmem čašicu. Skupljao sam prometne kazne i pitao se što mi sve to treba. Odlučio sam promijeniti život i sada mi je super – priča Damir Basar, predsjednik Kluba alkoholičara Karlovac koji jedanaest godina nije okusio alkohol.
Bez ijednog recidiva
Njegova, kao i priča mnogih drugih koji su potražili stručnu pomoć najbolji je poticaj svima koji unatoč brojnim poteškoćama u obitelji i na poslu ne žele priznati da imaju problema s alkoholom i da ga ne mogu riješiti sami. Mnogi ne znaju niti otkuda krenuti. U Karlovcu uspješno djeluju četiri Kluba na čelu s voditeljicama, medicinskim sestrama Karmelom Migalić i Anđelkom Jakimovski koje su završile i temeljni edukacijski tečaj o alkoholom uzrokovanim poremećajima.
U svakom je oko četrdeset članova. Karlovački je klub bio prije četiri godine proglašen najboljim u Hrvatskoj, a lani nisu imali niti jedan recidiv. No, prije dolaska u Klub oni koji se odluče za liječenje, s uputnicom liječnika opće prakse dolaze u dnevnu bolnicu. Rehabilitacija traje tri mjeseca, svakog dana od 8 do 14 sati, što znači da se nakon prihoterpaije vraćaju svojim kućama i to je vrlo važno.
Sve više pomoć traže mladi od 18 do 30 godina, kao i žene. Prije deset godina omjer muškaraca i žena bio je 8:1, a sada je 3:1. Većina dolazi temeljem sudskog rješenja zbog obiteljskog nasilja i sličnih problema kada im se izriče obvezna mjera liječenja u trajanju od šest mjeseci do godine. Polovica prestaje s dolascima čim odradi svoju 'kaznu'. Međutim, klubovi imaju vrlo važnu ulogu.
Klub- nastavak liječenja
– Klub je terapijska zajednica koju čine liječeni alkoholičari, članovi njihove obitelji, terapeut i ostali članovi pod uvjetom da su trijezni. Klub je nastavak liječenja, provođenje rehabilitacije za osobu koja se liječi i njegovu obitelji, te omogućuje međusobno pomaganje članovima u održavanju apstinencije – napominje voditeljica Kluba Anđelka Jakimovski. Redoviti susreti svakog tjedna počinju uzimanjem antibusa kojim se utvrđuje da članovi ne piju.
Obrađuju se teme vezane za život bez alkohola, organiziraju izleti i susreti, poput nedavne reprize proslave Nove godine na kojima se plesalo i uživalo bez alkohola i razbijenih čaša. Mnogima je kada krenu na liječenje ‘noćna mora’ kako otići na svadbu, krstitke i slične događaje. Uz pomoć stručnjaka i članova u Klubu i to se može prebroditi.
– Alkoholizam je bolest obitelji i važno je da se svi uključe. Alkoholičaru koji apstinira kada nema podršku, čim naiđe na zid, bit će najjednostavnije vratiti se čašici – upozorava Basar.
.