uvođenje eura

U kojoj valuti ćete platiti račune za prosinac, izdane u siječnju i kako će vam biti isplaćene plaće i mirovine

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Ra?un za plin
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Kuna će biti zamijenjena eurom po fiksnom tečaju konverzije koji iznosi 7,53450 kuna za 1 euro
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska od 1. siječnja 2023. uvodi euro
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska od 1. siječnja 2023. uvodi euro
24.11.2022.
u 11:21
Plaća za studeni 2022., a isplaćuje se u prosincu, bit će isplaćena u kunama, a plaća za prosinac 2022., a isplaćuje se u siječnju 2023., bit će isplaćena u eurima, navodi HUB.
Pogledaj originalni članak

Prvoga dana 2023. godine euro postaje službena valuta u Hrvatskoj. Kunama će se moći plaćati (samo gotovinom) do 14. siječnja. Postupak i procedura uvođenja eura jedno je od najkompleksnijih koraka u povijesti. Građani su u tome procesu, zapravo, najmanje izloženi, odnosno njihova aktivna uloga u procesu uvođenja eura je minimalna. No, zaštita potrošača je maksimalna i sve što se u ovome postupku radi jest da se zaštite potrošači, kažu iz HUB-a. 

Plaće i mirovine

Poslodavac je dužan preračunati visinu plaće i druga davanja u euro. Iznos mirovine i socijalnih davanja preračunat će se u euro. Tijekom razdoblja dvojnog iskazivanja cijena (od 5.9. 2022. do 31.12.2023.), plaća i sve isplate od poslodavca bit će iskazane u kunama i eurima. Ugovor o radu se ne mijenja, ostaje na snazi i dalje. Ako se nakon 1.1.2023. potpisuje aneks ili novi pravilnik, stavke su u eurima.

Plaća za studeni 2022., a isplaćuje se u prosincu, bit će isplaćena u kunama, a plaća za prosinac 2022., a isplaćuje se u siječnju 2023., bit će isplaćena u eurima, navodi HUB.

Režije

Valuta koja je navedena na računima, tako ćete i platiti. Računi za potrošnju u prosincu ionako će biti izdani u siječnju 2023. i bit će u eurima. Sve uplatnice koje su građani dobili unaprijed i na kojima je iznos plaćanja u kunama, a plaćate ih nakon uvođenja eura, banka je dužna izvršiti plaćanje u euru u iznosu koji odgovara iznosu kuna navedenom na nalogu za plaćanje. Banka će postupati na ovaj način do 1.7.2023. godine.

Ključno je naglasiti da od 5.9. do 31.12.2022. kreće dvojno iskazivanje cijena. To znači da će konačan iznos računa biti i u kunama i u eurima uz prikaz fiksnog tečaja konverzije.

No, izuzetak od toga su: vrijednost iskazana za unaprijed plaćene elektroničke komunikacijske usluge (prepaid bonovi), vrijednost i iznos koji se navodi na nalogu za plaćanje izdanom na temelju računa ili drugog pojedinačnog akta odnosno temeljem istaknute cijene, vrijednost iskazana na karticama za javne telefonske govornice, vrijednost otisnuta na ambalaži SIM kartice

Iz HUB-a podsjećaju da se banke temeljem zakona, na vrijeme moraju opskrbiti dovoljnom količinom eura (novčanica i kovanica).

Bankomati će od d 1. siječnja 2023. u 00:00 sati isplaćivati isključivo eure. Banke će osigurati dovoljnu količinu bankomata koji će isplaćivati eure. Preporučuje se klijentima da prate informacije svoje banke o aktivnim bankomatima.

Dva tjedna nakon uvođenja eura, dakle od 1.1. do 14.1.2023. godine (u ponoć) traje razdoblje dvojnog optjecaja. To znači da ćete, ako plaćate u gotovini, svugdje moći platiti u kunama, a eventualni ostatak ćete dobiti u eurima. U ovome slučaju moći ćete dati najviše 50 kovanica kuna.

Detalje o ulasku u eurozonu možete saznati na ovdje

Video: Planirate zamijeniti kovanice uoči uvođenja eura? Morate napraviti jednu stvar prije odlaska u banku

ZAŠTO VLADA NEMA HRABROSTI?

Hrvatski radnici ne bi imali ništa od manjeg oporezivanja dohotka, plaće bi rasle samo u jednom slučaju

Odgovor zašto se financijaši u Katančićevoj drže podalje od poreza na dohodak, iako gori na sve strane – kruh i mlijeko su naprimjer poskupjeli više od 30 posto, a osnovna prehrambena košarica za petinu – nije vezan uz kadrovsku promjenu na čelu Ministarstva financija, odnosno odlazak Zdravka Marića i dolazak Marka Primorca već se skriva u arhitekturi hrvatskog poreznog sustava

PRIPREMITE SE NA VRIJEME

Hrvatska za nešto više od mjesec dana prelazi na euro, evo što će se događati u idućim mjesecima

1. siječnja 2023. u 00:00 sati euro postaje službena valuta u Republici Hrvatskoj. Dva tjedna nakon uvođenja eura, dakle od 1.1. do 14.1.2023. godine (u ponoć) počinje razdoblje dvojnog optjecaja. To znači da ćete, ako plaćate u gotovini, svugdje moći platiti u kunama, a eventualni ostatak ćete dobiti u eurima. U ovome slučaju moći ćete dati najviše 50 kovanica kuna.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

TJ
TJekelic
13:33 24.11.2022.

Fali nama posla i sve je zbog rata ja radim dva posla jedva ih našo na PickJobs stranici i sad da platim a sve se manjuje i sve dolazi sa zapada al sve je zbog ukrajine, a tako i moje pare nema iha hahah "pare nisu problem, para nema" haha

DO
dopizdilomi
12:30 24.11.2022.

Zašto bih platio? Pa rat je u Ukrajini. Kada sve poskupljuje, šteka i fali zbog Ukrajine mogu i računi kasniti ili ne biti plaćeni.