SLOVENSKO ISTRAŽIVANJE

U kontaktu s novim koronavirusom bio svaki 30. Slovenac

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Testiranje na koronavirus
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Testiranje na koronavirus
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Testiranje na koronavirus
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Testiranje na koronavirus
06.05.2020.
u 13:32
Slovensko serološko istraživanje raširenosti koronavirusa potvrđuje relativno malu prokuženost stanovništva
Pogledaj originalni članak

U Sloveniji je novim koronavirusom prokuženo od dva do četiri posto stanovništva, što znači da je do prošlog tjedna u doticaj s novim virusom došao svaki 30. stanovnik Slovenije. Ti su podaci rezultat nacionalnog istraživanja prisutnosti protutijela, a time i raširenosti koronavirusa među stanovništvom na reprezentativnoj populaciji cijele zemlje, što je, kako je na javnom predstavljanju rezultata istraživanja naglasio član nacionalnog istraživačkog tima iz slovenskog Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Mario Poljak, prvo takvo istraživanje na svijetu napravljeno na razini cijele zemlje.

Na sudjelovanje u istraživanju pozvano je tri tisuće osoba, što je reprezentativan uzorak u odnosu na dob i regionalnu zastupljenost, a odazvalo se njih 1368, kojima su uzeti brisevi iz grla i uzorci krvi kako bi se ispitalo jesu li se kod ispitanika razvila protutijela na novi koronavirus.

Istraživanje je pokazalo da je njih 41, odnosno 3,1 posto, imalo u krvi protutijela protiv novog koronavirusa, dok su kod dvije osobe prisutnost virusa otkrili u brisu nosa i ždrijela. Slovenski stručnjaci smatraju i kako oni koji su preboljeli koronavirus, a da toga nisu bili svjesni, nisu stekli trajniji imunitet s obzirom na to da takav imunitet ranije nisu stjecali oboljeli od drugih koronavirusa koji su već poznati i istraženi.

Rezultati slovenskog istraživanja pokazuju da je prokuženost populacije viša od očekivanja, ali i dalje relativno niska, što je potvrdio i ministar zdravstva Tomaž Gantar uoči predstavljanja rezultata nacionalnog istraživanja raširenosti novog koronavirusa u populaciji. To znači da bi se virus, ako bi se pojavio u drugom valu, ponovno širio populacijom, jer je stupanj prokuženosti stanovništva prenizak.

Istraživanje pokazuje da je bolest COVID-19 preboljelo između 42 i 84 tisuće Slovenaca, a kada bi se slovenski rezultati primijenili na Hrvatsku, jer situacija u tim zemljama vjerojatno je slična – a slični rezultati potvrđeni su i u istraživanjima provedenima u drugim zemljama, ali na manjim područjima – koronavirusom se u Hrvatskoj zarazilo između 81.520 i 163.040 stanovnika, ako se uzme u obzir trenutačna procjena broja stanovnika naše zemlje.

Rezultati seroloških testova važni su zbog toga što o njima ovisi i ublažavanje ili ukidanje mjera donesenih zbog sprečavanja širenja novog virusa. U Sloveniji je dosad testirano nešto manje od 60 tisuća građana, a zaraza koronavirusom potvrđena je u 1448 slučajeva. Dosad je umrlo 99 osoba. Među preminulima je najviše osoba visoke životne dobi iz domova za starije i nemoćne koji su u Sloveniji i glavna žarišta epidemije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar hadezeovci za Milorada
hadezeovci za Milorada
13:29 06.05.2020.

Kako može isti dan izići članak da su tek sad otkrivena antitijela protiv SARS CoV-2, i odmah zatim članak ta su Slovenci već proveli istraživanje pomoću testova za otkrivanje tih istih antitijela? Mislim da je neko Slovencima uvaljao stare testove za otkrivanje antitijela za bezopasne mačje koronaviruse.