iz Drugog svjetskog rata

U kriptu obnovljene crkve u Zrinu položeni zemni ostaci ljudi pronađeni tijekom radova

Foto: Večernji list
U kriptu obnovljene crkve u Zrinu položeni zemni ostaci ljudi
Foto: Večernji list
U kriptu obnovljene crkve u Zrinu položeni zemni ostaci ljudi
Foto: Večernji list
U kriptu obnovljene crkve u Zrinu položeni zemni ostaci ljudi
Foto: Večernji list
U kriptu obnovljene crkve u Zrinu položeni zemni ostaci ljudi
11.09.2019.
u 13:45
U dva dana rujna 1943. godine partizani su nakon žestokih borbi osvojili selo prilikom čega su ubijeni i mnogi civili, a preostali iseljeni te se u SFRJ više nikada nisu mogli vratiti svojim kućama
Pogledaj originalni članak

Zemni ostaci Zrinjana, pronađeni na crkvištu srušene župne crkve Našašća sv. Križa prilikom arheoloških istraživanja 2013., 2014. i 2018. godine, položeni su u kriptu novoobnovljene crkve koja je uništena tijekom napada partizana na ovo banovinsko selo 9. i 10. rujna 1943. godine. Analize pronađenih kostiju ukazala je kako neke od njih potječu iz Drugog svjetskog rata.

U dva dana rujna 1943. godine partizani su nakon žestokih borbi osvojili selo prilikom čega su ubijeni i mnogi civili, a preostali iseljeni te se u SFRJ više nikada nisu mogli vratiti svojim kućama.

Sprovodne obrede pronađenih zemnih ostataka Zrinjana predvodio je u utorak, 10. rujna u crkvi Našašća sv. Križa, sisački biskup Vlado Košić, a nazočili su i generalni vikar i ravnatelj Zaklade za gradnju crkve u Zrinu mons. Marko Cvitkušić te domaći župnik vlč. Stjepan Filipec. Misno slavlje i blagoslov novoobnovljene crkve, na blagdan Uzvišenja sv. Križa, u subotu 14. rujna u 10.30 sati predvodit će zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Crkva je obnovljena nakon višegodišnjih radova, a prilikom kojih su pronađeni, na mjestu sadašnje crkve, i ostaci do tada neznane ranogotičke monumentalne crkve s ovalnom apsidom i pojačanim kontraforima iz predturskog vremena.
- Uz temelje crkve, pronađeni su i ostaci gotičkog prozora, podnice druge crkve s tragovima požara te detalji gotičkih ukrasa. Na više su razina pronađeni i grobovi s ljudskim kostima - rekla je prilikom pronalaska ostataka arheologinja Ivana Boras.

Prema izračunima gotička kamena crkva je bila dužine čak 28 metara, širina broda je bila 14, a najširi dio sa sakristijom i zvonikom iznosio je 19 metara. Veličina crkve, tvrde stručnjaci, nedvosmisleno svjedoči o velikoj važnosti Zrina u srednjovjekovnoj povijesti Hrvatske.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

ST
stric8
14:38 11.09.2019.

...ma nije moguće da su partizani 1943-e masovno ubijali Hrvate .... ma sigurno su svi poklani sa Zrina stradali u jasenovcu ili jadovnom .... ovaj članak je sigurno revizija prošlosti .... siguran san da se sa ovim slažu klasnić , jakovina , židovska zajednica , pravoslavna crkva , kajtazi , radin , pusići i braco i seka , hajduković , arsen bauk , anka nikad gradonačelnica....

RE
reborn
16:10 11.09.2019.

Netko je pobio civile, spali i popljačkao mjesto, preživjele te 1943 protjerao i ne dozvoljava im vratiti se na njihova ognjišta. Isto se događalo i na drugim mjestima 1941-1945, isto je bilo i 1991-1995. Počinitelji - tek djelomično piše u tekstu. Krimen stradalim ljudima - pripadanje određenoj etničkoj skupini (bili su Hrvati). Ne smijem jasnije i razgovjetnije pisati o ovom događaju, jer sam za jasniji komentar već dobio žuti karton.

BA
bakulušić
18:15 11.09.2019.

Službeno objasnjenje partizanske komande je glasilo: - Nisu htjeli surađivati sa narodno-oslobodilačkom vojskom. Tako su sudili "najveći antifašisti u Europi", kako reče Predsjednica.