Saznanje o postojanju brojnih planeta poput Zemlje u našoj galaksiji treba zahvaliti i astrofizičarki dr. Dijani Dominis Prester s Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, koja je zajedno s 42 astrofizičara sa šest kontinenata sudjelovala u opsežnom i dugogodišnjem istraživanju, a čiji su rezultati 12. siječnja objavljeni u časopisu Nature.
Planeti poput Zemlje su mnogobrojni, oni su u orbitama zvijezda pravilo, a ne iznimka, kaže dr. Dominis Prester.
Mikrogravitacijska leća
Iako dokaza nema, tek postoje pretpostavke, ovo istraživanje povećava vjerojatnost postojanja života i negdje drugdje.
– Još smo daleko od toga, ne možemo reći koliko ga ima i u kakvu obliku - oprezna je dr. Prester.
U međunarodno istraživanje koje je počelo 2002. uključila se 2003., za boravka na Astrofizičkom institutu u njemačkom gradu Potsdamu gdje je pripremala doktorat. Izračunali su učestalost planeta u orbitama zvijezda galaksije koristeći metodu mikrogravitacijske leće. Rezultati istraživanja pomoću mreže optičkih teleskopa tijekom šest godina ukazali su na to da su planeti u orbitama zvijezda - pravilo.
– Planeta je puno više nego što se mislilo, osobito malih, različitih od onih poput Jupitera - kaže dr. Prester objasnivši kako se pomoću mikrogravitacijske leće, zbog toga što svjetlost u blizini neke mase skreće, otkrivaju nevidljivi objekti, ali i crne rupe, te izračunava njihova masa.
Nova mjerenja
– Napravili smo niz mjerenja, dio izravno teleskopom, a dio sam obavila iz Rijeke, putem interneta koordinirajući mrežu teleskopa međunarodnih kolaboracija Planet.
Potom smo izradili niz računalnih simulacija i na osnovi brojnih mjerenja izračunali statističku vjerojatnost postojanja planeta različitih masa - kaže dr. Prester napominjući kako treba učiniti još puno novih mjerenja, no kada se ova dosadašnja i buduća objedine s istraživanjima egzoplaneta pomoću svemirskih misija, imat ćemo precizniju sliku planeta koji postoje u galaksiji.
Auuuu, dobra Presterica, pravi MILF, za razliku od one rahitične iritantne Ide Prester.