Projekt financira Sveučilišni fond za međunarodnu pomoć iz Osla kako bi upozorio na opasnost od stereotipa
Znate li što se događa u Norveškoj? Ljudi ne ignoriraju gladne, zašto bismo onda ignorirali one kojima je hladno?
Tako počinje monolog tamnoputi Afrikanac u videospotu, pozivajući sve s afričkog kontinenta da se uključe u akciju doniranja radijatora za Norvešku. Nazvali su je Radi-Aid, aludirajući na Band Aid, svjetsku akciju za pomoć Africi, poteklu iz Britanije, koja je izazvala poplavu sličnih akcija diljem svijeta. Naravno, riječ je o satiri i oštroj kritici jednodimenzionalnog shvaćanja problema. Projekt financira norveški Sveučilišni fond za međunarodnu pomoć kako bi upozorio na opasnost stvaranja stereotipa.
– Na što prvo pomislite kad netko spomene Afriku? Na glad, siromaštvo i AIDS. To su slike koje projiciraju kampanje, zanemaruju dostignuća i pozitivne pomake. Pojednostavnjuju probleme te potiču ljude da jednom godišnje nešto daruju i zaborave na Afriku, kažu iz Fonda te dodaju: Što bi netko mogao zaključiti o Norveškoj ako mu prikazuju samo slike snijega i hladnoće? Jednostavno, da tamo masovno umiru od hladnoće.
– Hladnoća ubija pa stoga širimo toplinu – stihovi su iz spota u kojem se vidi kako nasmiješeni Afrikanci donose svoje radijatore te ih daruju za sjevernu Europu, koji svjesno ismijava i krivim citatom podvrgava ciničnom komentaru patetične i patronizirajuće poruke takozvanog zapadnog svijeta, stereotipno vezane uz Afriku.
Skupljanje pomoći ne smije se oslanjati na eksploataciji stereotipa. Želimo da se u medijima i u školama prenose točnije informacije o svijetu, mediji ne smiju patronizirati ljude. Skupljanje humanitarne pomoći mora se temeljiti na procjenama pravih potreba, a ne na dobrim namjerama, kažu iz Radi-Aida.