Kritika Biljane Borzan:

'U novoj Europskoj komisiji o lijekovima i medicinski uređajima odlučuje industrija, a ne liječnici'

Foto: Tomislav Krasnec/PIXSELL
'U novoj Europskoj komisiji o lijekovima i medicinski uređajima odlučuje industrija, a ne liječnici'
17.09.2014.
u 11:23
Smeta me kada se milijarde eura troše na spašavanje banaka, a kada je lijek u pitanju, svi su zabrinuti za troškove, rekla je Borzan
Pogledaj originalni članak

Članica odbora za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane, zastupnica Biljana Borzan, kritizirala je reorganizaciju novog predsjednika EK Jean-Claudea Junckera, izrazivši bojazan za održanje razine sigurnosti pacijenata u sklopu rasprave o pristupu i financiranju skupih lijekova poput sofosbuvira (cijena 12-tjedne terapije oko 50.000 eura) koji  gotovo garantira izlječenje donedavno neizlječivog hepatitisa C.

"Moram izraziti razočaranje što će lijekovi i medicinski proizvodi u budućoj Komisiji biti pod povjerenikom za industriju i poduzetništvo, umjesto pod povjerenikom za zdravlje. To je korak unatrag i signal da sigurnost pacijenata gubi primat pred ekonomskom računicom", kazala je Borzan.

 

Europarlamentarci su krtizirali novu raspodjelu resora u Europskoj komisiji. Nije se radilo o raspravama koje su zemlje i povjerenici prošli gore ili bolje, već o nižoj, ali krucijalnoj razini organiziranja rasporeda kompetencija.

Točka prijepora bilo je izdvajanje sektora medicinskih proizvoda i lijekova iz resora povjerenika za zdravstvo i sigurnost hrane (nominiran Vytenis Adriukanitis, Litva), u resor povjerenika za industriju i poduzetništvo (nominirana Elzibieta Bienkowska, Poljska). U praksi to znači da nadzor nad sigurnosti, kvalitetom i učinkovitosti lijekova i uređaja te nadzor nad radom Europske agencije za lijekove prelazi iz medicinskog u tržišno ministarstvo EU.

U usporedbi s cijenom nekih spasonosnih terapija koje se penju do 100 tisuća eura, Borzan je ukazala kako društvo i državni proračunu plaćaju i veću cijenu kada se zbroje sva bolovanja, dijagnoze, terapije i izostanci s posla pacijenata s bolestima poput hepatitisa.

"Smeta me kada se milijarde eura  troše na spašavanje banaka, a kada je lijek u pitanju, svi su zabrinuti za troškove. No, svjesna sam da moramo odgovorno razmišljati o održivom zdravstvenom sustavu. Stoga jedno od mogućih rješenja vidim u tome da se iz javnih sredstava farmaceutskim tvrtkama lijek plaća samo kada dovede do izlječenja, kada su u pitanju skupi lijekovi. Nadalje, postoji mogućnost da se skrati trajanje prava na patent jer kada ono istekne, cijena lijeka rapidno pada", smatra Borzan.

>> Hrvatska bi bolje prošla da je za EK nominirala ženu

>> 'Bizarno je da će EU od biokompanija tražiti odobrenje za zabranu proizvoda'

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

OL
olujistan
00:47 19.09.2014.

Hvala Biljani na pravoj reakciji. Nažalost, ona će tek kasnije shvatiti da je EU, a posebno njena Komsija zmijsko leglo, kojem nije zadatak brinuti se o dobrobitu EU stanovnika, nego kriptički promocija zionističkog novog svjetskog ropstva.

DJ
djurex
13:33 17.09.2014.

Zar ima nesto u toj EU da glavna misao vodilja nije veci profit uz manje troskove? A najlakse je da smo svi iste visine i unisex jer manji su troskovi..i krastavci im ne smiju biti krivi nego pravi..naravno samo zato da vise stane u gajbu jer je transport najeftiniji tako..

KO
kojesta
10:10 18.09.2014.

bravo biljana, da je bar vise takvih kriticara u briselu, svim eu-gradjanima je odavno jasno da je to udruga industrije i banaka a ne gradjana za tzv. napredak i dobrobit. zato i jesu od tih odluka u buduce iskljucene vlade odn. parlamenti a poostrene kazne u slucaju neposluha. koga briga za nase zivote. a i kriticara je sve manje....