U oceanima tekućeg dijamanta plivaju bregovi od dragulja

Foto: Ilustracija Miroslav Ambruš-Kiš
U oceanima tekućeg dijamanta plivaju bregovi od dragulja
27.01.2010.
u 17:51
Znanstvenike koji su prvi put rastalili dijamant u tekućinu odmah su opsesivno obuzele vizije prizora na povšini Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna.
Pogledaj originalni članak

Dijamant je ugljikov kristal kao što je led kristal vode. Može se rastaliti u tekuće stanje, a kristalizirani ugljik poznat kao dragulj lakši je od svojega tekućeg agregatnog stanja te bi pod određenim uvjetima u oceanima tekućega ugljika mogli plivati ledeni bregovi dijamanata.

Ta se fantazmagorija odmah stvorila pred očima znanstvenika nacionalnog laboratorija Lawrence Livermore u Kaliforniji nakon što su pod 40 milijuna atmosfera najtvrđi poznati kruti materijal, dijamant, uspjeli pretvoriti u tekuće stanje - i okolnosti za to izmjeriti.

Nakon što su dijamant uspjeli pretvoriti u tekućinu te potom smanjivati tlak na otprilike 11 milijuna atmosfera, a temperatura je pritom pala na 50 tisuća stupnjeva, u tekućem su se dijamantu počele kupiti kristalne nakupine. Kako je tlak popuštao, temperatura nije padala, a kristalići krutoga dijamanta zaplivali su u kapljici tekućeg elementa.

U prirodi se toliki tlak javlja ispod duboke atmosfere plinskih divovskih planeta poput Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna. Spektrografske analize pokazale su da se posebno Uran i Neptun "kandidiraju" za prizorište oceana tekućega dijamanta na kojima plove sante ugljikova kristala. Njima su spektrografi izmjerili sastav u kojemu ugljik sudjeluje i sa 10 posto.

Iako u Mendeljejevu periodnom sustavu kemijskih elemenata ugljik pripada strani na kojoj su metali, on ne pokazuje jednu važnu osobinu kovina: nema magnetizma. Velika količina tekućega ugljika na Uranu i Neptunu doista bi mogla biti objašnjenje neobično slaboga magnetizma posebno tih dvaju planeta, objavljuje Discovery News, pozivajući se na rezultate istraživanja objavljene u časopisu Nature Physics.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

OB
-obrisani-
18:33 27.01.2010.

Poznato je da vestacki dijamanti postoje!Ima ih u Rusiji Americi,jedina razlika od prirodnih je da su savrseni i .....skuplji!

FL
florijant
09:15 28.01.2010.

@splićanin_No1 Nisi u pravu, lijevo su metali, ugljik je desno i nije metal. To je vrlo jednostavno provjeriti na način da se u google upiše periodni sustav elemenata. Strašno je kakvih nebuloza čovjek može pročitati u ovim \"znanstvenim\" člancima večernjeg lista.

OB
-obrisani-
18:19 27.01.2010.

Ako ovo dobije potvrdu, možemo biti uvjereni da su Uran i Neptun uskoro osvojeni planeti. Nije se još pojavila dovoljno ozbiljna prepreka koja bi zaustavila ljudsku pohlepu, pa neće ni ti pišljivi milijuni kilometara. Ako ima koga na tim planetama neka odmah počne pakovati te dijamante, i to sve jer dolazi vam jahač apokalipse, jedan ali vrijedan.......