Srbi doživljavaju Hrvatsku kao svog najvećeg neprijatelja, pokazalo je istraživanje beogradske nevladine organizacije Institut za europske poslove, provedeno od 28. lipnja do 6. srpnja na 1007 ispitanika u Srbiji. Najveći postotak ispitanika, njih 19,7 posto, smatra da je Hrvatska neprijatelj Srbije, 18,1 posto smatra da je SAD neprijatelj Srbije, a Albaniju kao neprijatelja Srbije vidi 12,1 posto ispitanika. Najvećim prijateljem smatraju Rusiju (41,3 posto).
Reformirani političar
– Prvi su put Hrvati ispred Albanaca. To je zaista vrlo neobično. Za Hrvatsku to može biti problematično jer to znači da svaka politička vlast u Srbiji ima legitimaciju za nekorektno ponašanje prema Hrvatskoj – komentira politički analitičar Žarko Puhovski.
Ovakav rezultat istraživanja dolazi u osjetljivom trenutku u kojem dužnosnici dviju država razmjenjuju verbalne optužbe i uvrede kao nikad prije. Doduše, svake godine početkom kolovoza ponavlja se situacija u kojoj službeni Beograd kritizira proslavu Oluje u Hrvatskoj kao da se ne radi o akciji koja je bila legitimno oslobađanje okupiranog teritorija, što je potvrđeno i oslobađajućom presudom generalima Gotovini i Markaču u Haagu. No ove je godine iznimna situacija jer su napetosti u međusobnim odnosima počele i puno prije ljeta.
Još krajem svibnja na summitu procesa Brdo-Brijuni u Sarajevu srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić, inače četnički vojvoda, jednom je izjavom minirao bilo kakvu smislenu suradnju s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović. Kako tvrde neslužbeni izvori upoznati s tim razgovorom, predsjednica je komentirala da u Narodnoj skupštini Srbije sjede političari koji se i dalje zalažu za granice Velike Srbije na liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag, a Nikolić je na to rekao da su to – legitimni politički ciljevi.
Od toga trenutka predsjednica Grabar-Kitarović ne želi imati ništa s Nikolićem i partnera za potpisivanje deklaracije o rješavanju bilateralnih pitanja sa Srbijom pronašla je u premijeru Aleksandru Vučiću. Iako je Vučić u prošlosti također, kao i Nikolić, bio najbliži suradnik Vojislava Šešelja te iako je sam Vučić u okupiranoj Glini 1995. držao govor u kojemu je obećavao hrvatskim Srbima da će živjeti u Velikoj Srbiji i da nikad Glina više neće biti u sastavu Hrvatske, Vučić se danas trudi predstavljati kao proeuropski, reformirani političar.
Deklaracija postala obvezna
Tzv. Subotička deklaracija, koju su 20. lipnja potpisali Grabar-Kitarović i Vučić, trebala bi potaknuti rješavanje otvorenih pitanja i unaprijediti odnose Hrvatske i Srbije. No nakon što je predsjednica poslala deklaraciju i prijedlog sljedećih koraka hrvatskoj Vladi, iz Banskih dvora joj još nisu ništa odgovorili na tu temu. Glasnogovornica Vlade nije nam znala reći zbog čega nema odgovora Pantovčaku, a komentar nam je dao Milorad Pupovac, potpredsjednik SDSS-a.
– Za očekivati je da Vlada ne ignorira zahtjeve predsjednice jer stvari koje su deklaracijom dogovorene postale su sastavni dio međunarodnih obveza Hrvatske i to su sad i obveze Vlade RH – kaže Pupovac.
>> Srbija odbija optužnice jer ne razumije riječi bojnik ili satnik
Oni nikad neće niti mogu prežaliti izgubljeni Jadran i kravu muzaru koja ih je trebala hraniti.