NOVI MODEL

U otkup Ine obveznicama koje bi izdale jake tvrtke

Foto: Robert Anić/PIXSELL
17.10.2016., Zagreb - Sredisnjica HDZ-a, clanovi Mosta nakon sastanka s mandatarom Andrejom Plenkovicem napustaju sredisnjicu. Predsjednik Mosta Bozo Petrov dao izjavu okupljenim novinarima. Photo: Robert Anic/PIXSELL
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
15.11.2016., Zagreb -Sjednica Sabora nastavljena je raspravom o izmjenama poreznih zakona. photo: Patrik Macek/PIXSELL
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Donald Tusk i Andrej Plenković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
plenković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
HGK, Plenković, Marić
19.01.2017.
u 07:06
Ništa od prodaje 25% HEP-a bez ustavne zaštite, inzistira Most
Pogledaj originalni članak

Iako je premijer Andrej Plenković i dalje snažno zagovara, čini se da ideja otkupa Ine prodajom dijela HEP-a ima sve manje izgleda za realizaciju.

Most i dalje inzistira da takvom modelu mora prethoditi izmjena Ustava kojom će se tvrtke koje upravljaju prirodnim resursima dodatno zaštititi od rasprodaje.

Svjesni su da je za ustavne promjene nužna dvotrećinska većina u Saboru, čije okupljanje u pravilu otvara prostor za druge zahtjeve vezane uz Ustav, nerijetko i ucjene, no poručuju da bez toga neće biti prodaje 25 posto minus jedne dionice HEP-a.

– Ideja o prodaji dijela HEP-a je HDZ-ov model. Mi nismo rekli da je on neprihvatljiv ako se to riješi kroz Ustav, ali ako se ne može osigurati ustavna zaštita tih tvrtki, onda taj model ne može dobiti našu podršku – kažu u Mostu.

Umjesto toga, neslužbeno saznajemo, zagovaraju ideju da se novac za otkup dionica Ine osigura osnivanjem društva posebne namjene, u koje bi država prenijela dionice Ine, ali i druge vrijedne dionice iz Centra za restrukturiranje i prodaju.

To društvo izdalo bi obveznice na dulji rok, iz kojih bi se financirao otkup MOL-ova udjela, a dospijeće obveznica isplaćivalo bi se iz dobiti poduzeća čije su dionice unutra. Iako službenu potvrdu te informacije u Mostu nismo mogli dobiti, izvori iz stranke tumače kako takav model ne bi povećao javni dug, država ne bi morala ići u prodaju HEP-a, a osigurao bi se novac za otkup Ine.

Da je takva ideja na stolu još je u utorak u Saboru dao naslutiti i HDZ-ov ministar državne imovine Goran Marić iz čije se izjave iščitava i da mu nije strana ni Mostova ideja ustavne zaštite strateških tvrtki.

I izvori iz premijerova kruga potvrđuju da se s Mostom razgovara, što znači da su upoznati s njihovim modelom i uvjetima. Priču oko otkupa Ininih dionica trebalo bi voditi posebno tijelo na čijem bi čelu bio premijer Plenković, a Vlada će ga, po neslužbenim najavama, osnovati vrlo skoro.

To će tijelo utvrditi financijske gabarite otkupa MOL-ova udjela, a zatim dogovoriti i model po kojem će se on provesti. Posebno je pitanje što bi država trebala napraviti s Inom nakon renacionalizacije.

Plenković je u intervjuu HRT-u najavio mogućnost da se potraži novi strateški partner koji bi ulagao u Inu, no to je ponovo izazvalo negativnu reakciju koalicijskog partnera. U Mostu se boje da bi svaki strateški partner koji bi ušao u vlasničku strukturu kompanije pokušao preuzeti kontrolu nad Inom i ističu kako Hrvatska mora inzistirati na energetskom suverenitetu.

Ako Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa odluči da je potpredsjednica Vlade Dalić u sukobu interesa, Most će inzistirati da se ona povuče iz priče o Ini.

U HDZ-u doznajemo da M. Dalić već neko vrijeme govori da želi da se osnuje povjerenstvo koje će voditi otkup Ine, ali da ona u njemu neće sudjelovati. Tako barem prenose sugovornici iz HDZ-a. U HDZ-u se, također, sve više ispuhuje balon euforije da Inu treba otkupiti. Sve više pozicioniranih HDZ-ovaca neformalno komentira da kupnja Ine nije dobra odluka jer za to nemamo novca. 

>> Evo kako bi bivši ministar Andrija Hebrang riješio otkup dionica Ine

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

ST
stefj
08:12 19.01.2017.

Joj, opet populizam... Nećemo prodati, već ćemo zadužiti, srušiti rejting, da bismo poslije jeftinije prodali. Tako to obično biva s obveznicama, kada ne možeš vratiti, onda puštaš vjerovnike u vlasničku strukturu... A kako bi to utjecalo na javni dug, ne treba niti govoriti. Preko noći bili bismo zaduženi za novih 20-tak milijardi. Jedina razlika je što to ne bi bilo za jelo i pilo, kao do sada, nego možda za neku vrijednost...

Avatar Bruno
Bruno
07:41 19.01.2017.

Cijeli cirkus o kupovini INAe zapoceo je upravo da bi izvukli Petrova koji je lagao da cemo dobit arbitrazu. "Brifiran eto, a odvjetnik ranije objavio da su sanse 40% za Hrvatsku

DU
Deleted user
07:49 19.01.2017.

MOST opet nešto inzistira. Kako je prošlo onih sedam zahtjeva prije sastavljanja Vlade?. Odgovor: nikako. Isto će proći i njegovo inzistiranje na Ustavu.