Eurozona je u veljači ove godine zabilježila rekordnu nezaposlenost od 12 posto, najveću u posljednjih 15 godina. Hrvatska je u isto vrijeme i prema istoj metodologiji brojila 18,7 posto nezaposlenih.
Eurozona zbog kroničnih bolesnika Grčke, Španjolske i Portugala ima veću stopu nezaposlenosti i od same Europske unije (10,9 posto), u koju će Hrvatska, barem kad je nezaposlenost u pitanju, ući kao jedan od tri najveća bolesnika.
Eurostat procjenjuje da je, prema metodologiji Međunarodne organizacije rada, Hrvatska u veljači imala 18,7 posto nezaposlenih, a nezaposlenost je u drugom dijelu 2012. godine povećana za čak četiri postotna poena. Tako velik skok nezaposlenosti imali su još samo Grčka, Cipar, Portugal i Španjolska, dok su Letonija, Estonija i Irska zabilježile smanjenje. Hrvatska ima gotovo četiri puta veću stopu nezaposlenih nego najbolja Austrija ili gotovo dva puta veću od Slovenije.
Osim što gubi radna mjesta u formalnom sektoru, Eurostatova metodologija pokazuje da Hrvatska gubi poslove i u sivoj zoni, jer se glavna razlika u izračunu stope nezaposlenosti nalazi u evidentiranju sivog rada. Hrvatska statistika uglavnom prati broj registriranih na burzi i po njemu je stopa nezaposlenosti 21,9 posto, te se gotovo izjednačila sa stopom koja evidentira rad na crno.
Hrvatska je, na primjer, 2008. imala samo 8 posto nezaposlenih prema metodi Međunarodne organizacije rada. S crnim rekordom iz veljače trebao bi se prekinuti nepovoljan višemjesečni niz porasta nezaposlenosti u zemlji, barem do kraja turističke sezone. Podaci za ožujak pokazuju da je u tom mjesecu smanjen broj evidentiranih na burzi za gotovo devet tisuća, a jučerašnji je dan završen s brojem od 366.290 nezaposlenih osoba.
Zbog ranijeg Uskrsa počelo je zapošljavanje na sezonskim poslovima u turizmu, a dio radne snage angažiran je i na poljoprivrednim imanjima, kako kod nas tako i u Njemačkoj. Pozitivan impuls zapošljavanju dale su i vladine mjere aktivne politike zapošljavanja pomoću kojih je u prva tri mjeseca ove godine zaposleno oko 9400 osoba. Najtraženije je postalo \"volontiranje\" za 1600 kuna, u koje je od početka godine uključeno 4400 osoba, a od prošle godine preneseno je još 4800 ugovora o stručnom osposobljavanju.