Istraživanje podataka iz poreznih oaza

Prema podacima portala Oštro, na hrvatskom su jeziku 532 Pandorina dokumenta

Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Ministar Fuchs došao dati podršku ravnatelju škole u Krapinskim Toplicama
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Radovan Fuchs
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Radovan Fuchs
04.10.2021.
u 11:10
ICIJ je prikupio je više od 11,9 milijuna financijskih dokumenata koji sadrže 2,94 terabajta povjerljivih informacija
Pogledaj originalni članak

Pandorini dokumenti koje je prikupio ICIJ, neprofitni Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara sa sjedištem u Washingtonu, a koji sadrže opsežno novinarsko istraživanje koje se temelji na dosad najvećem curenju podataka iz poreznih oaza, spominju više od 330 političara i visokih javnih dužnosnika u više od 90 zemalja, uključujući 35 vođa država.

Kako navode na hrvatskom portalu Oštro koji je sudjelovao u toj novinarskoj istrazi, u Pandorinim dokumentima navode se sadašnji i bivši političari, veleposlanici, predsjednički savjetnici, generali, guverneri središnjih banaka.

ICIJ je prikupio je više od 11,9 milijuna financijskih dokumenata koji sadrže 2,94 terabajta povjerljivih informacija. Kako navode na portalu Oštro, ti dokumenti "pobjegli su" iz baza 14 registracijskih agenata, koji svojim klijentima pružaju usluge osnivanja i vođenja papirnatih tvrtki i trustova u poreznim oazama diljem svijeta. Dokumenti sadrže informacije o offshore-tvrtkama više od 130 milijardera iz 45 zemalja, među kojima je 46 ruskih oligarha.

Konzorcij je gotovo dvije godine provodio istragu u kojoj je sudjelovalo više od 600 novinara u 117 zemalja. Oni su slijedili tragove koji su ih vodili od rezidencija u Kaliforniji, preko plantaža šećera u Dominikanskoj Republici do turskih bolnica i nebodera u Dubaiju. Pa i do Hrvatske. Dokumenti koji su procurili nastali su u razdoblju od 50 godina, od čega ih je najviše iz razdoblja od 1996. do 2020. godine. Sadrže podatke o više od 29.000 stvarnih vlasnika offshore-kompanija, što je više nego dvostruki broj koji se spominjao pri istrazi Panamskih dokumenata iz 2016.

Dokumenti koji su procurili odnose se na više od 30.000 tvrtki. Riječ je o računima, tablicama, PowerPoint-prezentacijama, e-mailovima, poreznim prijavama, fotografijama, putovnicama i slično. Napisani su na brojnim jezicima – engleskom, španjolskom, kineskom, korejskom, grčkom, ruskom i slovenskom.

Prema podacima portala Oštro, 532 dokumenta na hrvatskom su jeziku. Pretražujući milijune dokumenata, novinari u Hrvatskoj pronašli su 7571 rezultat koji sadrži riječ "Croatia" i 394 riječi "Hrvatska". Zagreb se, na primjer, spominje 1976 puta, Dubrovnik 266 puta, a Rijeka 256 puta. Riječ "Zagreb" ponavlja se 1976 puta u dokumentima, ali to ne znači, objašnjavaju u Oštro, da se u dokumentima nalazi i toliki broj imena iz Hrvatske.

Novinari portala Oštro tako su među dokumentima pronašli i Rikarda Fuchsa, sina hrvatskog ministra Radovana Fuchsa, koji je 2017. godine na Sejšelima osnovao tvrtku pod nazivom See Project Ltd., čija je svrha bila objašnjena kao "posjedovanje udjela u hrvatskoj tvrtki koja će kupiti nekretninu u Hrvatskoj".

Ipak, Rikard Fuchs novinarima je rekao kako svrha tvrtke nije bila vezana uz Hrvatsku, nego je bila riječ o "projektu koji se trebao raditi u Nizozemskoj s jednim američkim fondom". Projekt nije realiziran, a tvrtka je, kako nam je rekao Fuchs, 2020. godine ugašena.

U idućim tjednima, poručuju s tog portala, Oštro će objavljivati priče o najistaknutijim osobama čiji su se poslovi našli u Pandorinim dokumentima. A jedna od njih koja je već objavljena bavi se stvarnim vlasnicima lošinjskog hotelskog poduzeća Jadranka.  

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

Avatar Dokman
Dokman
12:04 04.10.2021.

Biti će zanimljivo propratiti da li će ovi "naši" mediji propratiti što se nalazi u tim dokumentima. Jer činjenica je da su podatke iz Wikileaksa prešutili...😎 a tamo je spomenut podatak o 250! Hrvata koji imaju svaki po najmanje 50 milijuna eura ušteđevina... vjerojatno bi se vidjelo da su nas opljačkale stare crvene tehnokratske strukture koje su pljačku počele još prije domovinskog rata. Pljačka je zapravo počela u cijeloj Jugi odmah nakon smrti diktatora.

ST
stefj
11:58 04.10.2021.

Da, koliko se vidi, jako malo je tu nezakonitih radnji... No, iz ovoga je vidljivo koliko su države i razne aktivističke udruge gladne novaca, a sve pod nekakav izgovor brige za malog čovjeka. I da se svi ti novci povuku i doniraju, do malog čovjeka neće doći niti 1%... Najbolje se to vidi po tim raznim udrugama, gdje je manje od 25% novca dođe do onih za koje je namijenjen... Imamo takav primjer i ovdje u Zagrebu, gdje su milijuni otišli raznim aktivistima, od svega toga jedino korisno je pokrenuta telefonska linija za pomoć, ali je zato Tomašević obišao cijeli svijet u svrhu "obuke"...

DU
Deleted user
13:31 04.10.2021.

I bit ce tko je jamio, jamio je, i nikome nista, a sirotinji ced slati ovrhe za 200kn