Etnički monoliti

Zanimljivi podaci iz popisa - U Posušju žive 20.424 Hrvata,
 pet Srba, dva Bošnjaka i 12 ostalih

Foto: Tomislav Miličević/Pixsell
Posušje
Foto: VL
grafika
01.07.2016.
u 21:45
Najnezadovoljniji su rezultatima popisa u Republici Srpskoj, kažu da u popis nije trebalo uključiti građane BiH koji već godinama žive u inozemstvu
Pogledaj originalni članak

Politička situacija u BiH vrije. Službena objava popisa stanovništva koji je proveden još 2013. pokazala je koliko ima jaza i političke podjele između tri konstitutivna naroda u toj zemlji. Rezultat popisa unio je novu nervozu i podigao tenzije. Vlasti Republike Srpske najavile su da rezultate popisa neće priznati, a predsjednik RS-a Milorad Dodik najavio je i donošenje zakona o popisu stanovništva samo za taj entitet.

Iako se očekivalo da će član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Mladen Ivanić uputiti pomirljive izjave i smanjiti tenzije, složio se sa svojim političkim suparnikom Miloradom Dodikom kazavši da Republika Srpska neće priznati popis.

Izetbegović zadovoljan

– Popisom je trebalo popisati građane koji žive u BiH, a ne i one koji žive vani. Dobili smo iluziju da u BiH živi puno više ljudi nego što je stvarno stanje. Treba nam biti jasno da popis nije točan i relevantan. Pretvorili smo ga u nepotrebnu političku priču, a on je trebao prikazati stvarno stanje. Apsurdne su izjave da se neko želi izbrisati gumicom kad nije puškom – kazao je Ivanić ističući kako je nudio kompromis, ali da kolege iz Federacije BiH nisu bile spremne na njega, pogotovo Bakir Izetbegović– Izetbegović nije želio kompromis, a danas svi trpimo posljedice zbog toga i imamo lošu situaciju. Nadam se da ćemo se vratiti kompromisu i dogovorima, a ne nadglasavanju, čemu ću se dok sam član Predsjedništva uvijek suprotstavljati. Kada se nađemo u kriznoj situaciji, javnosti moramo ponuditi rješenje. Popis je bio interes svih i trebao je olakšati put prema EU – zaključio je Mladen Ivanić.

Od konačnih rezultata popisa stanovništva u BiH iz 2013. ogradila se i Narodna skupština Republike Srpske koja je zatražila povlačenje odluke o objavljivanju tih rezultata.

S druge strane, trenutačno predsjedajući bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović najzadovoljniji je rezultatima popisa jer je pokazao da u BiH ima najviše Bošnjaka. – Mi smo svi suvlasnici države BiH i procesa koji vladaju u njoj i zato je potrebno donijeti mudre odluke. Svakako ćemo pokušati amortizirati negativne reakcije. Do ovoga trena političari nisu mogli intervenirati. Sada možda možemo donositi odluke koje će ublažiti nervozu – kazao je Izetbegović.

U Republici Srpskoj najviše osporavaju što se brojni Bošnjaci koji su pobjegli za vrijeme rata te već dva desetljeća nemaju prebivalište u BiH, u popisu vode kao državljani BiH. Naime, bilo je dovoljno da jedna osoba koju su popisivači zatekli u kući navede ostale ukućane iako oni nisu prisutni ili već godinama žive u inozemstvu.

Ispunjen uvjet za EU

U skladu s objavljenim konačnim rezultatima popisa stanovništva u BiH iz 2013., vidljivo je da su mnoge općine u svim dijelovima BiH praktično etnički monolitne u korist jednog od konstitutivnih naroda. Tri općine u Hercegovini, Posušje, Široki Brijeg i Grude, predvode tu listu. Naime, u Posušju, koje ima 20.477 stanovnika, čak 20.424 stanovnika (99,74%) su Hrvati. U toj općini živi samo pet Srba (0,02%), dva Bošnjaka (0,01%) i 12 ostalih (0,05%). Široki Brijeg ima 28.929 stanovnika, a 28.814 (99,60%) su Hrvati, 45 stanovnika su Srbi (0,15%) i šest Bošnjaci (0,02%).

U Grudama od 17.308 stanovnika, njih čak 17.206 (99,46%) su Hrvati. U toj općini živi samo 10 Srba (0,05%), tri Bošnjaka (0,01%) i 11 ostalih (0,06%). Hrvati su dominantni i u Čitluku (98,67%), kao i u Ljubuškom (96,76%). Jesu li političari u BiH stavili svoj interes ispred interesa države? Naime, popis je trebao biti rutinski zadatak, a jedan je od tri uvjeta koje je Bruxelles postavio Bosni i Hercegovini na njezinu putu prema Europskoj uniji. Unatoč nezadovoljstvu rezultatima popisa, od njega će BiH svakako imati veću korist nego štetu – ispunjen je jedan od uvjeta Bruxellesa na putu prema EU.     

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 84

JO
josip
23:19 01.07.2016.

Prije rata u Posusju su zivjela 3 srbina. Znaci imamo porast od 75%

KR
krxone
22:01 01.07.2016.

Volim Čapljinu, Posušje i Grudeeee, Stolac, Ravnoooo i sve dobre ljudeeee...

Avatar BuzzLightyear
BuzzLightyear
22:08 01.07.2016.

Postotak muslimana u BiH narastao 10% od 91. Sarajevo je potpuno etnički očišćeno. U procesu je stvaranje etnički čiste BiH, bit će potrebno još samo 20-30 godina. Na žalost, mnogi u RH ne shvaćaju kakvu opasnost to za nas predstavlja.