– Postoje značajne razlike između onoga što je Institut Ruđer Bošković prijavio regulatornom tijelu te onoga što se zaista zateklo u njihovu skladištu nuklearnog otpada. Nakon završetak inspekcijskog nadzora, utvrdit će se koji su prekršaji iz Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti počinjeni, a ako ulaze u zonu kaznene odgovornosti, to će biti prijavljeno nadležnim službama – istaknuo je jučer ravnatelj Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost (DZRNS) Saša Medaković, ističući još jednom kako uraniju, kao ni drugom radioaktivnom materijalu, nije mjesto u gradu.
Iz Instituta Ruđer Bošković odbacili su navode Večernjaka, iako ih je potvrdio DZRNS, koji je prije dvije godine i zapečatio skladište zbog neadekvatnog skladištenja i kontaminacije. Razlike u bilanci i njih su ozbiljno šokirale. Osim toga, izvješće DZRNS-a u neskladu je s izjavom Branka Vekića, koji dugi niz godina upravlja skladištem IRB-a, iz svibnja ove godine kad je, u jeku rasprave treba li stalno odlagalište biti na Trgovskoj gori, rekao: "Tu (u skladištu IRB-a, op. a.) ništa ne ulazi što ne nadziremo.
Sve što unutra dođe i jednom, dva, pet puta godišnje prepakiramo, da ne ugrozi bilo koga od populacije". Neprijavljeni materijal alarmirao je i tajne službe, a po nekim informacijama u priču se uključio i Uskok. Razlika u bilanci otvara pitanje što se sve moglo raditi s neprijavljenim količinama – je li netko iz kruga ljudi koji tamo imaju pristup i čija je dužnost voditi evidencije zloupotrijebio ovlasti, je li se mimo procedure primao materijal i postoji li materijalna korist. Kako se doznaje, planiraju se usporediti računi za skladištenje materijala te njegove stvarne količine. Za nuklearni materijal se zanima i međunarodni terorizam, što je još jedna komponenta problema. Svi se slažu da je Hrvatskoj potrebno stalno odlagalište. On se sada, osim na IRB-u, skladišti na više lokacija, a neki je radioaktivni otpad i iskorišteni radioaktivni izvor nadomak ruku građana.
– Ima ga u tvornicama, pilanama u Mrkoplju i Lukovdolu, u zračnoj luci u Omišlju. U sportskoj dvorani Mladost u Rijeci je gromobran. Obiđemo ga nekoliko puta godišnje. Trebalo bi ga skinuti, ali se nema kud s njim – kaže Mladen Novaković iz tvrtke Ekoteh, koja je i sanirala skladište IRB-a.
>>Pronađenih 400 kg uranija u bačvama nije sve, ima toga još
>>Državni zavod za nuklearnu sigurnost: Pronađenih 400 kg uranija nije sve, ima toga još
Bice da je dosao na red i Rudjer Boskovic da se unisti!! E moj narode