Probnim letom helikopterom od Zrakoplovno-tehničkog centra do helidroma Kliničke bolnice Dubrava ministar zdravstva Vili Beroš simbolički je obilježio svečano uručivanje potpisanih ugovora o javnoj nabavi usluge helikopterske hitne medicinske službe u Republici Hrvatskoj. Ukupna vrijednost projekta je 62,5 milijuna eura i predstavlja važan iskorak za javni zdravstveni sustav.
– Hitna helikopterska medicinska služba nužna je našim građanima, pacijentima. Pandemija nas je u tom naumu usporila, no kad je počela jenjavati, naše stručne službe u Ministarstvu počele su s pripremom ovog iznimno važnog projekta, za koji smo dobili i pomoć od EK – kazao je ministar predstavljajući helikopter Airbus A145.
– Helikopter je koncipiran isključivo za medicinsku hitnu službu i to je jedini helikopter koji omogućuje da se liječnik smjesti uz uzglavlje pacijenta i intubira ga, a i prostorno je veći od helikoptera konkurencije i od postojećih helikoptera – naveo je.
Podsjetio je da je u natječaju predviđen i kontinentalni dio i priobalno područje pa će u priobalju letjeti konfiguracijom prikladniji, fleksibilniji Airbus EC135. Uzeli smo u obzir različitosti područja urbanog i ruralnog kad je riječ o pristupnosti. Riječ je o projektu koji ne završava već se nastavlja i prijeći će u proces. Nakon što se razvije infrastruktura i stekne znanje, ide se dalje s projektom. U tom kontekstu treba sagledavati baze i helidrome. Baze HEMS-a u ovom su trenutku privremene, a bazirane su na postojećoj infrastrukturi, resursima i regulativi. Beroš je podsjetio kako spašavanje u okviru zlatnog sata znatno povećava šanse za preživljenje i smanjenje invaliditeta.
VEZANI ČLANCI:
Kad je o helidromima riječ, poštuju se regulative EU i pravila struke i kad je riječ o primarnom transportu pacijenata u kliničke bolničke centre. Takvo primarno mjesto zbrinjavanja stanja životne ugroženosti jest KBC Split, gdje je helidrom na Firulama spreman za aktivnosti 24/7.
Helidrom Delta u Rijeci također je spreman, kao i helidrom u KB-u Dubrava koji je prikladan i za noćni prijam te u KBC-u Osijek gdje je odobrena privremena uporaba površine za slijetanje helikoptera u blizini bolnice.
U planu je izgradnja helidroma uz nove bolnice, i to u sklopu KBC-a Osijek, u Rijeci i na Rebru. Kad je riječ o mjestima za slijetanje u blizini samih bolnica za sekundarni transport, odnosno za pacijente koji su već stabilizirani, spremni su OB Karlovac, OB Dubrovnik, bolnica u Kninu – doduše samo za dnevne operacije, OB Zadar te OB u Puli koji ima spremnu površinu za slijetanje, a u planu je izrada mreže helidroma uz bolnice u RH.
Planira se da će HEMS biti na raspolaganju početkom 2024. godine za dnevne letove, a početkom turističke sezone iduće godine za noćne letove.
Napokon i Beros uradi nesto ispravno.