Između 350 i 500.000 božićnih drvaca prodat će se ove godine diljem Hrvatske. Najprodavanija obična smreka, nešto skuplja srebrna smreka, jela, Pančićeva omorika, duglazija..., ponuda je raznovrsna, cijene su prilagođene svakom džepu, a novost je da sve više građana traži drvce s deklaracijom, kao dokaz da se radi o domaćem, svježe posječenom proizvodu.
– Bitno mi je i da lijepo miriše jer je to i najveća prednost pravog bora pred umjetnim – kaže Milica Novak razgledavajući ponudu na varaždinskom sajmištu. Cijene su od 50 do 160 kuna, koliko stoje živa stabla u posudama. U Sisku manja drvca, do metar i pol visine, stoje od 50 do 80 kuna, ovisno o vrsti, a ona do dva metra od 80 do 120 kuna.
Za najveća valja izdvojiti do 200 kuna. Prodaju se i grane za aranžmane po cijeni od 10 kuna.
– Najbolje idu neka srednje veličine za stotinjak kuna – kaže prodavač Marin Buić. U Zadru se cjenkanjem cijena može spustiti. Službeno, metar nordijske jele stoji 150 kuna, a srebrne smreke 120 kuna. Najjeftinija je domaća smreka koja košta 80 kuna. Prodavači na tržnici u Slavonskom Brodu žale se da prodaja ne ide najbolje. Cijena obične jele je od 50 do 200 kuna, ovisno o visini, dok su srebrne skuplje i mogu se dobiti za 250 kuna.
Živa drvca u posudi dobar su izbor jer im ne padaju iglice i mogu se nakon blagdana posaditi u vrtu, no ne vole nagle promjene temperature u sobi. Cijena im se kreće od 80 do 150 kuna. U Rijeci prodaja ide neuobičajeno dobro.
– Iznenađenje je što smo dosad prodali najviše nordijskih jela koje su najskuplje, po metru 200 kuna – kažu zadovoljni prodavači iz Čabra. •
U Rijeci prodaja jelki i borova najbolje ide poslije N.G.