ISTRAŽIVANJE GfK BH Umirovljenici smatraju kako su priče o globalnom zatopljenju pretjerane

U RS-u veći strah od globalnog zatopljenja nego u Federaciji

07.12.2008.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

I dok se nekoliko tisuća prosvjednika maskiranih u polarne medvjede i pingvine, okupljalo pred zgradom u poljskome Poznanu protiv pregovora predstavnika 187 zemalja pod UN-ovim okriljem o borbi protiv globalnog zatopljenja, istraživanje GfK pokazalo je kako građani BiH misle da je stvarna situacija kada je riječ o klimatskim promjenama, čak i gora nego što se službeno prikazuje.

Razlozi za to brojni su: u svega nekoliko dana promijeni se nekoliko godišnjih doba, ljeta su postala iznimno vruća, zime negdje vrlo blage, a drugdje žestoke, praćene obilnim padalinama.

Globalno zatopljenje
Često se u medijima govori o globalnom zatopljenju koje neki znanstvenici osporavaju, a drugi upravo ističu kao ključni razlog brojnih prirodnih fenomena. Istraživanje koje je proveo GfK BH – Centar za istraživanje tržišta na reprezentativnom uzorku od 1000 građana u dobi od 15 i više godina, pokazuje da su Hercegovci i Bosanci pesimistični kada je riječ o klimatskim promjenama - gotovo polovica građana (45 posto) misli da je situacija čak i gora nego što to stručnjaci prikazuju.

Posebno su pesimistični građani RS-a gdje njih 51 posto misli da je situacija s klimatskim promjenama gora nego se to službeno objavljuje u medijima, s čime se slaže ipak nešto manje građana FederacijeBosne i Hercegovine, točnije njih 41 posto. Zanimljivo je da razlika u stavovima između onih koji žive u gradovima i onih koji žive na selu - nema.

Pretjerana priča
Među visokoobrazovanima više je onih koji misle da je postojeća slika koju nam o klimatskim promjenama daju stručnjaci realna (46 posto), a takav stav je pretežit i kod najmlađe skupine koju je GfK BH anketirala, od 15 do 24 godine. To su ujedno i jedine dvije skupine kod kojih takav stav prevladava.

Među građanima BiH ima i onih koji misle i posve suprotno - kako je cijela priča pretjerana i postotak takvih u cijeloj se populaciji kreće oko 13 posto. Zanimljivo, takav stav najviše podržavaju najstariji, oni u dobi iznad 65 godina.

Teško je reći što je pravi razlog za to, ali izgleda kako su naši najstariji sugrađani nešto skloniji nevjerovanju informacijama ove vrste, pa češće od drugih zauzimaju stav da službeni podaci nisu prava slika realnosti, bilo da misle da se nešto prikriva ili da se pretjeruje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr