VEČERNJAKOVI REPORTERI u središtu peradarske industrije u Turskoj

U samo tjedan dana pobijeno milijun pilića

Foto: import
U samo tjedan dana pobijeno milijun pilića
18.01.2006.
u 18:15
Pogledaj originalni članak

Nakon vijesti da je peti dječak s istoka Turske zaražen virusom ptičje gripe umro u bolnici, buru u javnosti morao je ponovno stišavati premijer Recep Tayyip Erdogan. Oporba, naime, optužuje aktualnu vlast za inertnost i prikrivanje stvarnih činjenica o razmjerima ptičje gripe.

Krizni stožeri
No ako je u početku vlast i bila inertna, sad je situacija bitno drukčija. Krizni stožeri za suzbijanje ptičje gripe osnovani su u gotovo svakom turskom gradu. Ovih je dana ubijeno milijun pilića i ostale peradi, a bit će ih eutanazirano ukupno oko deset milijuna. Stanovnici, a pogotovu gospodarstvenici koji se bave proizvodnjom i preradom peradi, u strahu su od teške ekonomske krize koja može uništiti i turističku djelatnost.

Stanovnici Balakesira, turskog grada veličine Zagreba na obali Mramornog mora, i te kako su osjetili posljedice opake bolesti. U tom pomorskom gradu, od Istanbula udaljenom petstotinjak kilometara, koncentrirana je proizvodnja i prerada proizvoda od peradi. Iako zloglasni virus H5N1 u taj primorski grad nije stigao, peradari su u strahu. Najbolje to pokazuje slika koju smo zatekli: već na kilometar od ulaza u dvije najveće turske tvornice u kojima se prerađuje meso peradi, "Seker Pilic" i "Banvit", obavljaju se stroge mjere dezinfekcije automobila, obuće i odjeće svih posjetitelja.

Slatki pilići
Stotine tisuća pilića i kokoši, koje se za potrebe prerade uzgajaju na obližnjim farmama, stavljene su u karantenu. Pristup je dopušten samo veterinarskim inspektorima koji zdravlje peradi provjeravaju dvaput na dan. Zbog poštovanja strogih mjera karantene, čak su sastavljeni interni popisi ljudi koji mogu, u idućih nekoliko dana, dok panika ne prođe, obilaziti takve farme.  

 Ako se ptičja gripa pojavila, ne moramo biti njezine žrtve. Radije ćemo sve učiniti da zaštitimo svoje proizvode nego da se poslije svi hvatamo za glavu  kaže nam ing. Bariz Alpaj,  tehnolog za hranu, u velikoj tvornici pilećeg mesa "Seker Pilic" (u hrvatskom prijevodi "slatki pilići") koju su prvi put nakon silnih natezanje uspjeli posjetiti Večernjakovi novinari. U ambijentu koji je, zbog maski i bijelih kuta, više podsjećao na neko iransko skladište urana nego tvornici Turcima omiljena  mesa, naš nam sugovornik otkriva da njihova tvornica na dan na tržište plasira oko 240.000 pilića. Kad se toj  impresivnoj brojci doda proizvodnja njihovih kolega iz tvornice "Banvit", dolazi se do podataka prema kojemu dnevnu proizvodnju dviju turskih tvornica u Balakesiru pojede jedan Zagreb. 

 Pojavom ptičje gripe  naglašava Hilimi Cozkun, direktor za prodaju u tvornici "Seker Pilic"  prodaja je opala između 30 i 40 posto, ne samo kod nas nego i u drugim tvornicama.


Mađari u potrazi za H5N1

Što ih je na to natjeralo, u hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede ne znaju. No, Mađari su se tek sad odvažili na testiranje divljih ptica i domaće peradi na H5N1. Čudno jer trenutačno nema nikakvih migracija guščarica, osim ako virus nije ostao u populaciji od jeseni? (jra)


Zaštita protiv svake gripe Respiratorna maska

Uz svaki primjerak Večernjega lista danas su čitatelji na dar dobili zaštitu respiratornu masku. Jer zima je vrijeme gripe, prehlade, kašlja i kihanja. U ovo doba godine to je uobičajeno. Ono što nije uobičajeno, a nadamo se da i neće biti, jest ptičja gripa. Za sve moguće respiratorne infekcije zaštitna maska dobro će doći. Ne ustručavajte se staviti je na lice u javnim prostorima, pa i u vlastitom domu. Pokriva nos i usta, sprječava udisanje mikroba i ulazak mikroorganizama. Pravilnim korištenjem, ako se ne ošteti, može se upotrijebiti do pet puta. Respiratorna zaštitna maska može se u 95 posto slučajeva višekratno koristiti. Pod uvjetom da se čovjek ne nalazi u jako kontaminiranom prostoru. Tada masku nakon skidanja treba baciti. Ne treba se njome koristiti ako je mehanički oštećena. Masku treba pravilno staviti na lice tako da se zaštite nos i usta, nikako spuštati jer je maska s filtrom koji omogućuje normalno strujanje zraka i ugodna je za nošenje objašnjava inženjer zaštite na radu Siniša Slišković. (I.D.)

Pogledajte na vecernji.hr