Milijune kuna svaki mjesec građani Hrvatske ostavljaju u pograničnim selima i gradovima u BiH, Mađarskoj i Srbiji, kamo odlaze u kupnju namirnica. Dokaz su tome i rijeke automobile koje gotovo svakodnevno odlaze preko granice, a najveća je navala u dane vikenda. Jedno od mjesta koje građani s istoka Hrvatske posjećuju godinama, i to u sve većem broju, jest i vojvođansko selo Bogojevo uz Dunav, preko hrvatskog pograničnog sela Erdut. Za Bogojevo većina ne bi ni znala da kroz godine tamošnja mala trgovina mješovite robe nije prerasla u veliki market, a u međuvremenu su otvorene i optička radnja, ljekarna, mjenjačnica….
Ušteda i na cigaretama
U vrijeme našeg posjeta Bogojevu na parkiralištu jedne trgovine bilo je parkirano 40-ak automobila, najviše iz Hrvatske. Registracije Osijeka, Vukovara, Vinkovaca, Belog Manastira i drugih tamo su češće nego srpske registracije.
– Jednom mjesečno dolazimo ovamo u veliku kupnju. Naime, ovdje je sve, a tu posebno mislim na hranu, sokove i pivo, puno jeftinije nego kod nas. Za 500-tinjak kuna koje ovdje ostavim kupim mnogo više nego u Osijeku – rekao nam je Tomislav Marić iz Osijeka koji je kupio različite prehrambene proizvode, ali i paket soka, mineralne vode, piva, higijenskih potrepština…
Cigarete ovaj put nije kupovao, ali i one su jeftinije nego u Hrvatskoj.
– Najviše mi smeta što su ovdje i mnogi hrvatski proizvodi jeftiniji nego kod nas. Zašto je to tako, nikako mi nije jasno, ali to nam je svima i dokaz da i u našim trgovinama sve zapravo može biti jeftinije. Sve smo ovo mi kupci iz Hrvatske izgradili, ali tome nismo krivi mi, nego vlasnici trgovina kod nas – ističe Tomislav.
Kupci koji su tek počeli dolaziti u rukama drže kalkulator ili mobitel kako bi cijene u dinarima preračunavali u kune. – Ako se malo pripazi, može se uštedjeti čak i do 25-30 posto. Cijene nekih proizvoda približne su kao kod nas, ali je većina njih osjetno povoljnija. Za naše plaće to je puno. Isplati nam se jednom mjesečno doći ovamo u veliku kupnju – kaže Ana Perić iz Vinkovaca.
Savjet prodavača
Čak i zaposlenici trgovina savjetuju hrvatskim kupcima da račune plate karticom jer tako ne gube na proviziji koju uzima mjenjačnica pri zamjeni u dinare.
Prije 15 i više god. odlazilo se u Sloveniju kupovati hrvatske proizvode. Ko danas se sjećam da je 1kg Kraš napolitanki bilo 12kn, a u Hrvatskoj 18kn. Čokolade, kava, ma sve je bilo tamo jeftinije 30 i više posto. Litra 96% alkohola 14kn, a kod nas 70kn. I pored svega gorivo je bilo jeftinije pa si tankanjem ne samo uštedio put, nego mnogo više. Lopovska država.