U NEKIM DRŽAVAMA PADAJU

Cijene nekretnina u Hrvatskoj i dalje rastu, u jednom gradu je zabilježen najveći skok

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Izgradnja POS-ovih stanova na Kili
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Šibenik: Radovi na izgradnji POS-ovih stanova u naselju Bioci
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Karlovac: Gradnja novih stanova u gradskoj četvrti Grabrik
10.01.2023.
u 13:22
Hrvatski Državni zavod za statistiku navodi da su novi stanovi poskupili 17,4 posto, a polovni stanovi i kuće 14,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Pogledaj originalni članak

Danska, Švedska, Finska, Rumunjska, Italija i Njemačka šest je država članica EU u kojima je u trećem kvartalu prošle godine došlo do pada cijena nekretnina i to od 3,8 do 0,4 posto u odnosu na prethodno tromjesečje. S druge strane, zemlje kao što su Cipar, Bugarska, Austrija gdje su nekretnine poskupjele više od četiri posto, ali i Hrvatska, s povećanjem od 2,8 posto, zabilježile su snažan rast cijena nekretnina i tijekom ljetnih mjeseci, odnosno od srpnja do kraja rujna, u odnosu na prethodno tromjesečje, navodi Eurostat.

VIDEO: Cijene nekretnina u Hrvatskoj i dalje rastu, u jednom gradu je zabilježen najveći skok

 

Kad je riječ o Hrvatskoj, dinamika povećanja cijena nekretnina ipak je bila nešto niža, no na godišnjoj razini cijene nekretnina skočile su 14,8 posto. To je dva puta više od prosječnog poskupljenja u EU (7,4 posto). Hrvatski Državni zavod za statistiku navodi da su novi stanovi poskupili 17,4 posto, a polovni stanovi i kuće 14,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Najveći skok cijena zabilježen je u Zagrebu i to 4,1 posto u odnosu na prethodni kvartal i 17,9 posto u odnosu na godinu ranije. Na Jadranu su cijene rasle nešto blaže - 2,8 posto u odnosu na prethodni kvartal i 12,8 posto u odnosu na isto razdoblje  prošle godine. U ostatku zemlje dogodio se pad od 0,8  posto u odnosu na prethodno tromjesečje, ali na godišnjoj razini cijene su i dalje 12,9 posto skuplje. 

Video - Istražili smo koje kovanice kune najviše vrijede na tržištu. Jedna se prodaje za 130 eura, imate li je doma?

Zagreb, Beč, Ljubljana i Budimpešta

Usporedili smo životne troškove u četiri metropole i iznenadili se: U jednoj kategoriji je i Beč jeftiniji za život

Zagrepčanin mjesečno potroši više od 60 posto prihoda na stanovanje, režije i hranu. Cijene kvadrata nezaustavljivo rastu, a stanarina je oko 650 eura. U Ljubljani se žale na visoke režije, plaćaju ih oko 250 eura mjesečno, gotovo 60 eura više nego u Zagrebu. Standard je u Beču najviši, što prate i visoke cijene stanarina, kao i sadržaja za razonodu. Ipak, Bečani nisu rastrošni pa najradije uživaju u besplatnim aktivnostima u prirodi. Budimpešta je najpovoljnija, no stanovnici se žale na inflaciju, prometni kaos i nedostatak mjesta za parkiranje.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

DU
Deleted user
13:57 10.01.2023.

Pod hitno porez na nekretnine u kojima nisi prijavljen, očito da je to jedini način da se obuzda ovo divljanje cijena, pogotovo porez strancima, bolje da ljetuju u našem apartmanu nego da svoj iznajmljuju na crno!

PH
Petarstijena-HR
14:22 10.01.2023.

U Zg močvarnom području toliko plaćati kvadrat,to je van pameti...možeš tako u cijeloj Mađarskoj...takvog područja ima ono ho...kao ZG..

LL
lijepa_li si
13:58 10.01.2023.

ma lako je što cijene stanova divljaju, treba cijenu kave u birtijama regulirat!