Riješena je misterija posmrtnih ostataka dviju osoba pronađenih tijekom rekonstrukcije Zagrebačke ulice u Sisku. Nalazište su obišli stručnjaci sudske medicine i arheolozi, koji su ustanovili kako je riječ o dobro sačuvanim kosturima dviju ženskih osobe iz razdoblja kasnog srednjeg vijeka.
Prepuštene arheolozima
Budući da se u prvi mah sumnjalo i u mogućnost da je riječ o žrtvama ubijenim nakon Drugog svjetskog rata, nalazište je u nazočnosti županijskog državnog odvjetnika Stipe Vrdoljaka obišao i pomoćnik ministra branitelja Ivan Grujić, ovaj put u funkciji dopredsjednika Povjerenstva Vlade RH za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja i groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poraća.
– U suradnji s policijom i Državnim odvjetništvom završili smo obradu ovog nalazišta. Nakon što je ustanovljeno da su posmrtni ostaci stariji od sto godina, prepušteni su arheolozima, jer ne spadaju pod lani prihvaćen Zakon o istraživanju i obilježavanju groblja Drugog svjetskog rata i poraća – rekao je Grujić. Kako je napomenuo arheolog Vedran Koprivnjak, koji rukovodi istražnim radovima na gradilištu ceste, posmrtni će se ostaci uputiti u Institut za arheologiju radi točnijeg datiranja dobi i vremena smrti žrtava.
Ekshumacije u Šidu i Inđiji
Za vrijeme boravka u Sisku predsjednik državnog Povjerenstva za zatočene i nestale, pukovnik Ivan Grujić, spomenuo je kako se nastavljaju aktivnosti za pronalaženje osoba nestalih u Domovinskom ratu. Kako je rekao, na temelju međudržavnog dogovora, prošlog su tjedna obavljena probna iskapanja u srpskom Šidu i u Inđiji, gdje se pretpostavlja da su pokopani u Domovinskom ratu ubijeni zatočenici srpskih logora. Kako je rekao, u Inđiji su pronađeni ostaci najmanje četiri žrtve iz Domovinskog rata, s područja Hrvatske.
Pukovnik Grujić je najavio i nastavak akcije traženja u ratu nestalih osoba na području Hrvatske. Samo na području Sisačko-moslavačke županije provjerit će se dvadesetak lokacija, za koje se vjeruje da bi mogle biti pojedinačne ili masovne grobnice iz Domovinskog rata.