HEMODIJALZA

U Sisku je "94. na hemodijalizi umrlo 17 osoba, a ne 64

23.10.2001.
u 00:00
* Ministrica zdravstva odgovorna je za ubojstvo iz nehaja, kaže Hebrang
Pogledaj originalni članak

Hrvatska udruga za inicijativu u demokraciji (HRID) upozorila je nadležne institucije da hrvatsko zdravstvo nema pravilnik o prostoru, djelatnicima i medicinsko-tehničkoj opremi. Takav pravilnik u SAD-u nalaže liječnicima da prijave svaku pogrešku medicinske opreme koja se pokaže u kliničkoj praksi. Predsjednik Udruge Miroslav Mađarić smatra da bi se tragedija hemodijaliziranih pacijenata spriječila da je Hrvatska imala takav pravilnik.

S obzirom na to da ga je u sklopu svojih zakonskih ovlasti trebao donijeti prvi hrvatski ministar zdravstva dr. Andrija Hebrang, upitali smo ga zašto to nije učinio.

- Ovaj je pravilnik među strateškima za svaku državu, no ja ga nisam stigao donijeti jer sam se više od pola mandata bavio ratnim sanitetom. No, praznine nije bilo jer je na snazi bio stari pravilnik. Nakon rata, 1997. godine, formirao sam Povjerenstvo za reorganizaciju sustava radi izrade novih zakona o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju, u čijem su članstvu bili i pripadnici tadašnje oporbe. A HDZ-u je danas zabranjena bilo kakva stručna uloga u reorganizaciji sustava i kako se promjene ne temelje na demokratskim principima, reorganizacija sustava osuđena je na propast - drži Hebrang.

- Ali - napominje - pravilnik o kojemu govorite nije presudan za smrt pacijenata na dijalizi, jer liječnikova je zakonska obveza prijaviti svaki smrtni slučaj i uzroke.

Ministrica zdravstva ukinula je krizni stožer koji je 24 sata na dan 365 dana u godini imao vezu između Ministarstva, svih zdravstvenih ustanova i svih županija radi hitnog obavještavanja u incidentnim situacijama. U roku 30 do 60 minuta svi napuci iz kriznog stožera već bi bili na terenu.

- Ministrica zdravstva, kako sam čuo od njezinih suradnika, ukinula je krizni stožer jer ju je navodno podsjećao na Domovinski rat, ali drugi sustav nije organizirala. Držim da je ministrica izravno odgovorna za smrt ljudi i da treba krivično odgovarati za ubojstvo iz nehaja.

Hebrang ističe da je na hemodijalizi u bolnici u Sisku 1994. godine u osam mjeseci umrlo 17 osoba, a ne 64, i to zbog nekvalitetne vode.

- Bubrežni bolesnici u Sisku bili su zapušteni zbog rata, a Sisak je u to vrijeme bio opskrbljivan vodom iz rezervnih bazena jer su Srbi okupirali izvor vode. Kad sam doznao o čemu je riječ, dijaliza je odmah zaustavljena, a u roku 60 minuta pokrenuo sam istragu - zaključuje Hebrang.

D. Glavina

Pogledajte na vecernji.hr