Poremećaj govora

U Slavoniji samo jedan logoped na 15.000 stanovnika

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
U Slavoniji samo jedan logoped na 15.000 stanovnika
17.03.2016.
u 16:45
– Što se tiče gutanja, nemogućnost oralnog hranjenja izuzetno narušava kvalitetu života pacijenta. Mi stoga provodimo kompletan postupak, od snimanja samog čina gutanja do rehabilitacije – ističe prof. Đanić
Pogledaj originalni članak

Istraživanja i klinička iskustva pokazuju tendenciju porasta svih oblika poremećaja komunikacije, govora, jezika i glasa, osobito kod djece.

Unatoč tome, u Slavonskom Brodu rade samo četiri logopeda, odnosno jedan na 15.000 stanovnika, iako bi ih po europskim standardima trebalo biti peterostruko više. Dvoje je zaposleno u Općoj bolnici, a po jedno u osnovnoj školi za djecu s posebnim potrebama "Milan Amruš" te u ustanovi za rehabilitaciju i odgoj djece "Zlatni cekin".

S druge strane, čak 30 posto djece predškolske dobi ima neki od poremećaja u području glasovne i jezično-govorne komunikacije. Kadra kronično nedostaje, dijelom i zato što u Hrvatskoj postoji samo jedan studij logopedije, a pritisak je velik. Roditelji stoga svoju djecu na terapije i preglede sve češće vode u Zagreb, gdje je situacija ipak bolja. – Dnevno imam i do petnaestak pacijenata, što je doista puno. Prvi pregled pokušavamo osigurati u roku od mjesec dana, dok uključivanje u terapiju ovisi o dijagnozi. Nastojimo izbjeći klasičnu listu čekanja od godinu i pol ili dvije – kaže Jasna Đanić, prof. logopedije. Ona dodaje kako djeca s dijagnozom oštećenja sluha ili ona koja su rođena s rascjepom usnice ne idu na listu čekanja, nego terapija počinje odmah, dok za ostalu daju savjete i upute roditeljima na koji način postupati, uz redovite kontrole. Bez obzira na preopterećenost i zatrpanost poslom, logopedi u brodskoj bolnici jedini u Hrvatskoj rade rehabilitaciju gutanja operiranih pacijenata, koje je vrlo često narušeno zbog veličine operativnog zahvata. Prvenstveno se radi s pacijentima operiranim od karcinoma grla. Kod njih se nakon operacije provode terapije na uspostavi glasovno-govorne komunikacije, koja je odstranjenjem grkljana praktično onemogućena. Rehabilitacija govora najčešće se provodi putem ugradnje govornih proteza, koja nije kirurški zahtjevna, a u kratkom vremenu donosi dobre rezultate. 

Tamo gdje to nije moguće, primjenjuje se ezofagelni govor ili zvučno pomagalo elektrolarinks.

– Što se tiče gutanja, nemogućnost oralnog hranjenja izuzetno narušava kvalitetu života pacijenta. Mi stoga provodimo kompletan postupak, od snimanja samog čina gutanja do rehabilitacije –  ističe prof. Đanić

>> Zdravstvo dug vraća štednjom – hitna u reformu, a pacijenti će imati nadstandard

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

KS
krao_sam
17:17 17.03.2016.

Kaze jedan vozac autobusa da za godinu dvije nece imati koga voziti za njemacku kolika je jagma sada. Slavonci prodaju kuce za kikiriki.

DO
doktorica
19:34 17.03.2016.

pa šta će nam logopedi,koliko naših političara ima poremećaj u području glasovne i jezično-govorne komunikacije ,pa su "uspješni".

Avatar soliloquy
soliloquy
16:53 17.03.2016.

Na 15,000 stanovnika Slavonija ima jednog logopeda ali i 13,000 branitelja. To se zove investicija za budućnost.