Kolumna

U slučaju Glavaševa pritvaranja više se ne zna tko pije, a tko plaća

Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
glavaš
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
01.04.2015.
u 12:00
Sudovi su toliko zaokupljeni pitanjem ima li pravne osnove za njegovo pritvaranje da se potpuno izgubila bit slučaja
Pogledaj originalni članak

Sudovi bi morali donositi zakonite i pravedne odluke. Njihove odluke, posebno one u kaznenim postupcima, nemaju posljedice samo po osobu kojoj se sudi, već trebaju utjecati i na sve druge u smislu generalne prevencije. To znači da svaka pojedinačna osuđujuća presuda u sebi mora sadržavati poruku da se kriminal ne isplati. No, preduvjet za postizanje toga cilja je da presude budu jasne i svima razumljive. A u slučaju Branimira Glavaša svi su navedeni kriteriji jako upitni. Pa čak i zakonitost odluka s obzirom na to da gotovo svaku koju donese jedna sudska instanca, ona iznad nje sruši i slučaj se stalno vrti u krugu.

Ako je pak i sve to što se događa u Glavaševu slučaju zakonito, pitanje je koliko je pravedno. U prvom redu Ustavni sud nije bio pošten prema samome Glavašu kada pune četiri godine nije ni taknuo njegovu ustavnu tužbu. A onda su o njoj odlučivali u vrlo neobičnom tajmingu – uoči predsjedničkih izbora kada se vijećanje bez presedana protegnulo u dane vikenda. I ne samo to. Odlučujući o njegovim temeljnim ljudskim pravima, upustili su se u pitanja koja nisu u nadležnosti Ustavnog suda, a to je preispitivanje dokaznog postupka i utvrđivanje činjenica u sudskom postupku. Ustavni suci Glavaša su pustili na slobodu, da bi ga redovni sud vratio u istražni zatvor. Potom su se dali rokovi u kojima najdulje može boraviti iza brave, da bi sada, kada je Glavaš po iskušanom receptu štrajka glađu iznova zaprijetio, opet bio pušten na slobodu.

Više se ne zna tko pije, a tko plaća. Sudovi su toliko zaokupljeni pitanjem ima li pravne osnove za njegovo pritvaranje da se potpuno izgubila bit slučaja. A suština je u tome da je Glavaš osuđen za strašne ratne zločine u kojima su žrtve bili civili. Uz specijalnu i generalnu prevenciju, presuda i njezino izvršenje morali bi sadržavati i satisfakciju žrtvama kaznenog djela. Valjalo bi znati da li se suci koji svaki drugi dan donose novu odluku o pritvoru u nekom trenutku pitaju kako se osjećaju Glavaševe žrtve i jesu li dobile satisfakciju.

>> 'Poštenije bih suđenje imao u Beogradu ili Republici Srpskoj'

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

MA
mariosb
12:50 01.04.2015.

Meni najviše smeta u cijeloj priči s Glavašem to što nitko nije spomenuo oko 1200 pogunilih civila i branitelja u Osijeku za koje nitko nije niti će odgovarat.....da se razumjemo ja ne opravdavam Glavaša ako je kriv za ubistva,svaki zločin treba sankcionirati,al ljudima u Osijeku će uvijek ta presuda i to što nitko nije odgovarao za zločine sa srpske strane ostavljati gorak okus

FR
franjo
12:19 01.04.2015.

Ha' u toj državi nije niti će išta normalno funkcionirati. Sve te državice od bivše Jugoslavije su jad i bijeda i u pravom smislu banana države. Ustvari i nisu države .

DU
Deleted user
12:12 01.04.2015.

Pupovac je taj koji je vratio Glavaša u pritvor, ma što god mi pričali o tome... Znate ono, neovisnost pravosudne vlasti i blabla... Kako vladajućim konstatno izmiče većina u Saboru, tu je Pupovac taj koji vedri i oblači svojim ucjenama. Tko meni ne vjeruje, ajd nek se prisjeti tko je donio ljepljivu traku u Sabor i tamo demonstrirao što misli o presumpciji nevinosti Glavaša! Milanović mu je samo potrčko.