Prihvatni centri puni

Nova migrantska kriza? U Srbiji već 5000 izbjeglica čeka prelazak u EU

08.09.2016.
u 11:17
Nizar: Putovao sam do Srbije 15-ak dana, a sada sam ovdje gotovo 50 i ništa se ne događa. Ne znam kamo bih više išao i što radio. Samo želim doći do Njemačke.
Pogledaj originalni članak

Slovenski premijer Cerar prijeti zatvaranjem granice, austrijski ministar Sobotka prijeti da će tužiti Mađarsku jer k njima pušta migrante, danski premijer Rasmussen najavljuje strog zakon o azilu, hrvatski ministar Orepić poručuje da je migrantska kriza stanje... Orepić ističe da u ovom trenutku nema ugroze nacionalne sigurnosti i da je stanje oko hrvatske granice stabilno, ali izbjeglička je kriza naša realnost.

Prihvatni centri puni

Iako ne u broju kao lani, kada ih je dnevno stizalo i 10.000, migranti i dalje svakodnevno dolaze u Srbiju. Prihvatni centri su puni, a migranata ima po ulicama, ispod mostova... Najviše ih je u parku kod Ekonomskog fakulteta, koji im je postao drugi dom. Ondje spavaju, odmaraju se na klupama, peru rublje u fontanama... Svi oni kroz Beograd i druge gradove Srbije u kojima su smješteni, hodaju slobodno i bez ograničenja. Kroz park, kojim prolaze studenti, građani i profesori, razvučene su i žice na kojima se suši rublje.

– Tako nam je, ali i bili smo spremni za to. Najviše nam smeta ovo čekanje i neizvjesnost. Nitko ne zna reći kada ćemo moći u Mađarsku i nastaviti dalje. Svako naše pitanje nailazi na slijeganje ramena, a mi više nemamo strpljenja – rekao nam je Radwan iz Afganistana. Kaže i kako on, kao i mnogi drugi, razmišlja da sam krene put Hrvatske kako bi se dočepao Njemačke, koja mu je cilj. Tamo su mu već prijatelji, ali i neki članovi obitelji koji su se, kako kaže, dobro snašli.

Koliko će to trajati, nitko ne zna, ali svi znamo da je ključ problema Turska

Aleksandar Cicić

– Neki su već otišli prema Hrvatskoj, ali ne znam jesu li uspjeli proći. To nam je sad jedini izlaz jer u Mađarsku se ulazi jako teško. Vjerojatno ću pokušati isto jer nemam što izgubiti – kaže Radwan.

Migranti s kojima smo razgovarali nemaju primjedbi na prijam u Srbiji, a kažu i kako nisu gladni. Organizirale su se i udruge koje su im osigurale hranu i odjeću. Najveća je zamjerka što u parkovima u kojima borave nema kemijskih zahoda.

– Putovao sam do Srbije 15-ak dana, a sada sam ovdje gotovo 50 dana i ništa se ne događa. Ne znam kamo bih više išao i što bih radio. Samo želim što prije doći do Njemačke, ali to ide jako teško – rekao nam je Nizar.

Prema procjenama Aleksandra Cicića, koordinatora za logistiku u Distributivnom centru za izbjeglice Miksalište u Beogradu, u Srbiji je oko 5000 migranata, od čega 3000 u Beogradu.

Ključ problema Turska

– Izbjeglice dolaze svakodnevno, ali problem je što ih malo odlazi. U Mađarsku ih dnevno puštaju po 10-15, pri čemu prednost imaju obitelji s djecom – kaže Cicić.

Dodaje i kako su migranti, nakon što dođu do srpske granice na jugu, prepušteni sami sebi. Sumnja se i na pokušaje krijumčarenja kao i onih koji na nesreći tih ljudi zarađuju. – Mi im pomažemo koliko možemo. Osigurali smo im dva obroka, doručak i ručak, a imamo i tečajeve engleskog jezika. Mogu ovdje i na internet, napuniti mobitele... Noć provode ipak u Prihvatnim centrima, i tako već danima. Koliko će to trajati, nitko ne zna, ali svi znamo da je ključ problema Turska. Nejasno je i kako će se u priči postaviti i službeni Beograd – rekao je Cicić.

>> Morali napustiti svoje domove: U svijetu zbog sukoba raseljeno 28 milijuna djece

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 82

HR
hr76
11:36 08.09.2016.

Novinari, neka se stranke hitno izjasne koja želi dići ogradu! Samo za te ću glasati!

LI
liskovaca
11:33 08.09.2016.

Nema ih puno! Molim one iz udruge "dobro došli" da ih fino dovedu u svoj dom!

Avatar istovari
istovari
11:34 08.09.2016.

Gdje je hrvatski Orban? Zrinski se u grobu okreće!