Slovenski premijer Miro Cerar dolazi u utorak u Zagreb na nastavak razgovora o pronalaženju rješenja za otvoreno pitanje granice, obznanio je upravo hrvatski premijer Andrej Plenković u Bruxellesu, gdje je, po završetku dvodnevnog summita EU, dulje od sat vremena razgovarao s Cerarom i ipak ga uspio nagovoriti da dođe u Zagreb, što je Cerar dosad odbijao bez prethodnog Plenkovićevog obećanja da će se u Zagrebu razgovarati o implementaciji arbitražne presude.
Na naše izravno pitanje je li mu takvo obećanje dao danas u Bruxellesu, i je li to razlog zbog kojeg premijer Cerar sada pristaje na nastavak dijaloga u Zagrebu, Plenković je odgovorio da “takvih vrsta obećanja nije bilo”.
– Važno je da pokažemo da smo zrele, odgovorne države koje razumiju pozicije i Ljubljane i Zagreba, ali isto tako žele težiti ka pronalaženju rješenja za pitanje granica. I to je ključ naših današnjih razgovora i podloga za razgovore u Zagrebu u utorak – rekao je premijer Plenković.
Što se to različito dogodilo na sastanku u Bruxellesu da je postignut ovaj pomak? U čemu se dvojica premijera sada slažu, a u čemu ne slažu po pitanju granice?
– Prije svega smo suglasni u metodi. A važno je da održimo suradno ozračje ovog dijaloga. Na taj način spriječili bi se bilo kakvi jednostrani potezi, bilo kakvi incidenti. Opće ozračje i metoda, koja je suradna, po meni je preduvjet u traženju rješenja za granice – rekao je Plenković.
Nakon premijerskog susreta u utorak u Zagrebu, Plenković očekuje da će i stručnjaci nastaviti tehnički dijalog koji će više biti usredotočen na detalje graničnog pitanja. No, sam susret u Zagrebu bit će “korak bliže tome”, odnosno rješenju za problem koji izvire iz činjenice da je arbitražni sud donio presudu koju Hrvatska ne prihvaća jer je ranije, zbog ponašanja slovenske strane koja je kontaminirala arbitražni proces, izašla iz arbitraže.
– Ozbiljan, partnerski dijalog je, po meni, jedino mopguće rješenje. Slovenija i Hrvatska su dvije zemlje koje u svojoj povijesti nisu imale sukoba. Nemamo nikakav razlog da jedno rezidualno pitanje raspada bivše države ne riješimo na način koji je zreo, civiliziran i svojstven članicama EU. A koliko će proces trajati, to je teško u ovom trenutku reći. Važno je da učinimo sve da idemo naprijed u tom procesu – zaključio je Plenković.
Sve ex yu drzave zajedno u paketu u EU, onda priznati Kosovo, bila je taktika Stipe Mesica i yu levice koja nas je prisilila na "arbitrazu. Morali smo pristati na ucjene ali postali clanica EU bez tog neprirordnog saveza iz kojeg smo jedva izasli nakon 70 godina, koji nas je skoro unistio, kostao milijune mrtvih i raseljenih.