Slučaj Kongo

U tijeku je upravni nadzor nad cjelokupnim postupkom upisa uhićenih parova u registar posvojitelja

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
U tijeku je upravni nadzor nad cjelokupnim postupkom upisa uhićenih parova u registar posvojitelja
10.01.2023.
u 16:48
Ponovo ističemo kako su dva od četiri para bila upisana u registar potencijalnih posvojitelja. Druga dva para su podnijela zahtjev, ali nisu upisana u registar potencijalnih posvojitelja, navode u Ministarstvu
Pogledaj originalni članak

Dok se čeka sudski rasplet u Zambiji, hrvatske institucije, očito, pokušavaju pohvatati konce ovog slučaja koji je razotkrio niz nelogičnosti i praznina u našem sustavu kada je riječ o posvajanju djece iz inozemstva.

Da su u Registar potencijalni posvojitelja upisana tek dva od četiri uhićena para koja su u Zambiji posvojila djecu iz Konga, navodilo je prije desetak dana Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Po tome, jedan je par registriran 2021., a drugi par 2022. godine, što znači da od tada imaju pozitivno mišljenje o podobnosti i prikladnosti za posvojenje. Moglo se, stoga, zaključiti kako su dva para ispoštovala tu proceduru, a dva nisu. No, isto ministarstvo sada otkriva kako su preostala dva para u postupku upisa u Registar. Zatražili smo dodatno pojašnjenje Ministarstva.

- Osobe koje žele da ih se obradi kao potencijalne posvojitelje podnose pismo namjere i zahtjev za izdavanje mišljenja o podobnosti i prikladnosti za posvojenje dosadašnjem centru za socijalnu skrb, sada područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Činjenica da je netko podnio zahtjev za izdavanje navedenom mišljenja ne znači da će dobiti pozitivno mišljenje o podobnosti i prikladnosti za posvojenje temeljem kojeg se upisuju u registar potencijalnih posvojitelja – odgovaraju nam u Ministarstvu.

VIDEO: Zagreb: Margareta Mađerić o posvajanju djece iz Konga

 

Pojašnjavaju i kako je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike središnje tijelo za postupanje temeljem Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem, zvane još i Haška konvencija.

- Ukoliko potencijalni posvojitelji imaju namjeru posvojiti dijete iz države ugovornice navedene Konvencije, obraćaju se ovom Ministarstvu kao središnjem tijelu. Ministarstvo nije nadležno za postupke posvojenja iz tzv. trećih država, odnosno država koje nisu ugovornice Konvencije. Međutim, unatoč tome, pojedini potencijalni posvojitelji kontaktiraju Ministarstvo radi dobivanja informacija i savjeta u vezi posvojenja djeteta iz trećih država – nastavljaju.

- Nastavno na navedeno i dva različita postupanja (postupak izdavanja mišljenja o podobnosti i prikladnosti za posvojenje i davanje informacija u vezi zasnivanja posvojenja djeteta kod međudržavnog posvojenja), ponovo ističemo kako su dva od četiri para bila upisana u registar potencijalnih posvojitelja. Druga dva para su podnijela zahtjev, ali nisu upisana u registar potencijalnih posvojitelja. S obzirom na okolnosti cijelog slučaja u tijeku je provođenje upravnog nadzora nad cjelokupnim postupkom upisa, odnosno zahtjeva za upis u registar potencijalnih posvojitelja kod sva četiri para – ističu.

Nitko od navedena četiri para, zaključuju, nije se obratio Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u vezi dobivanja informacija u odnosu na međudržavno posvojenje djeteta.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

SP
Stari panj
17:41 10.01.2023.

Dva para su podnijela zahtjev. Kad, nakon uhićenja?

LM
L.marija
18:24 10.01.2023.

Aaa joj, nakon što je Ministarstvo izjavilo da su samo dva para u sustavu, sad odjednom i druga dva su podnijeli zahtjev. Smrdi do neba,. Jel se ide po onoj, pojavu osuditi, druga spasiti

CA
cavecanem
19:12 10.01.2023.

Mislim da njih osam trenutno vise brine zambijsko nego hrvatsko pravosuđe.