Dužnosnicima Europske komisije puna su usta obećanja europskoj javnosti da će se znati boriti protiv zloporaba i netransparentnosti u arbitražnim postupcima. Pa ipak, suočeni s zloporabama u jednom konkretnom arbitražnom postupku, dužnosnici EK bježe od pitanja novinara kao vrag od tamjana. Jedini komentar koji smo prošli tjedan uspjeli dobiti iz Komisije nakon otkrića slovenskih pokušaja zloporabe arbitražnog postupka o granici s Hrvatskom bio je: “Uvjereni smo da će se pravila poštovati, nemamo komentara jer nismo uključeni u postupak.”
Europska komisija trebala bi dati suvisliji komentar od toga. Nije samo u pitanju njezina uloga pri sklapanju Arbitražnog sporazuma Slovenije i Hrvatske. U pitanju je i Komisijina uloga pregovarača o TTIP-u, sporazumu o slobodnoj trgovini sa SAD-om, gdje je pitanje arbitražnih sudova jedno od najkontroverznijih. Doduše, u TTIP-u je riječ o mehanizmu arbitraže između privatnih investitora i država, a ne između dviju država. Ali, ako Komisija propusti imati ispravnu reakciju u našem slučaju, kakvu će vjerodostojnost imati kad skeptičnu europsku javnost uvjerava u ispravnost svojih postupaka u pregovorima o privatno-javnoj vrsti arbitražnih postupaka u TTIP-u? Zar Komisija želi poručiti da bi joj bila nedopustiva mogućnost da neka kompanija vara drugu državu skrivenim prljavim igrama u arbitražnom postupku, ali kad to jedna država radi drugoj državi članici EU, onda je to OK?
“Želimo vladavinu prava, a ne vladavinu pravnika”, poručuju europski povjerenici kad govore o tome da žele reformirati arbitražni mehanizam (poznatiji pod kraticom ISDS) u pregovorima o TTIP-u. Dragi povjerenici, i mi to želimo – “vladavinu prava, a ne vladavinu pravnika” sklonih prijevarama, kao što su bivša slovenska agentica Simona Drenik i bivši arbitar Jernej Sekolec. Pokažite da to mislite ne samo u TTIP-u nego u načelu, uvijek i svuda u arbitražnim postupcima.
>> Vlast i oporba ujedinjeni: Želimo da se Arbitražni sud raspusti
treba tuzit i EU sto je to dopustila slovencima da nas ucijene