PAD REŽIMA

U Tunisu napeto, predsjednik u Saudijskoj Arabiji

Foto: afp/pixsell
tunis
Foto: AFP
tunis (1)
Foto: AFP
tunis (1)
Foto: AFP
tunis (1)
Foto: AFP/PIXSELL
tunis (1)
Foto: AFP/PIXSELL
tunis (1)
Foto: AFP/PIXSELL
tunis (1)
Foto: AFP/PIXSELL
tunis (1)
Foto: AFP/PIXSELL
tunis (1)
Foto: AFP/PIXSELL
tunis (1)
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Zorana Bajt
14.01.2011.
u 16:47
Naoružane bande kruže ulicama Tunisa paleći i pljačkajući trgovine. Otvoreni aerodromi.
Pogledaj originalni članak

Središte glavnoga grada Tunisa u subotu je bilo posve pusto i tiho poslije uvođenja izvanrednog stanja i policijskog sata. Otvoreni su i aerodromi tako da se strani turisti koji su se zatekli u Tunisu mogu početi vraćati kućama, navodi BBC.

Saudijska Arabija potvrdila je da je pružila utočište bivšem predsjedniku Zinu al-Abidinu Ben Aliju, koji je u petak nakon nasilnih demonstracija i uvođenja izvanrednog stanja pobjegao iz zemlje.

Tenkovi čuvaju mir

Helikopteri vojske, koja nadgleda provođenje izvanrednog stanja u zemlji, nadlijetali su glavni grad rano u subotu kako bi identicirali građane koji su masovno pljačkali trgovine razorene u nasilnim prosvjedima. Nasilnici su zapalili i glavni željeznički kolodvor u Tunisu. Na središnjemu gradskom trgu, koji je bio mjesto najžešćih sukoba, raspoređeni su tenkovi i džipovi, a u središtu grada automobilima je zabranjen prolaz. Reuters javlja da naoružane bande krstare gradom i nasumce pucaju.

>>Hrvatski se građani vratili iz Tunisa, ostala jedna studentica

U požaru u zatvoru u Monastiru poginule su 42 osobe. Uzrok požara za sada se ne zna. Procjenjuje se da je u prosvjedima ubijeno najmanje 100 osoba. Ustavno vijeće Tunisa  je priopćilo kako će dužnost predsjednika privremeno obavljati predsjednik parlamenta Foued Mebazaa, a ne dosadašnji premijer Mohammed Ghannouchi. Ghannouchi se u petak samoinicijativno proglasio vršiteljem dužnosti predsjednika.

Strahuje se da bi njegov ostanak na toj dužnosti mogao izazvati nove prosvjede jer je prijatelj svrgnutog predsjednika. Isto je vijeće odredilo da se predsjednički izbori održe u roku od 60 dana. Ghannouchi se  sastao s predstavnicima oporbe kako bi razgovarali o sastavljanju nove vlade. Dvojica su oporbenih čelnika izjavila da su spremna na suradnju. Francuska, koja je odbila primiti svrgnutoga predsjednika,  priopćila je da je “primila k znanju ustavnu tranziciju”. Američki predsjednik Barack Obama pozdravio je hrabrost i dostojanstvo tuniskog naroda, a EU je pozvao na održavanje slobodnih i pravednih izbora.

Tisuće ljudi danima je prosvjedovalo u glavnom gradu Tunisu, zahtijevajući da predsjednik  Ben Ali nakon 23 godine ode s vlasti.

Samospaljivanje

Prosvjedi su počeli sredinom prosinca, kada je policija tijekom rutinske kontrole oduzela robu 26-godišnjem Mohammedu Bouaziziju, koji je bez dozvole prodavao voće i povrće. Kao i mnogi drugi mladi Tunižani, Bouazizi je imao fakultetsku diplomu, ali ne i posao.

Voće i povrće prodavao je da bi preživio. U znak prosvjeda, poslije oduzimanja robe, Bouazizi se polio benzinom i zapalio. Umro je u bolnici nekoliko dana kasnije. Bouazizijevo samospaljivanje pokrenulo je val prosvjeda protiv siromaštva i nezaposlenosti te korumpirane vlade, navodi BBC.

'BULJI U NETFLIX, U KAMPANJI GA IGNORIRALI...'

Ponižavajući posljednji dani u uredu američkog predsjednika: Kako je Biden ostao usamljen i nepoželjan

Bidenov se život dramatično promijenio u posljednja tri mjeseca. Nakon što je ušao u godinu inzistirajući da je dovoljno spreman da se ponovno kandidira i pobijedi Trumpa, Biden je ipak odustao od predsjedničke utrke 21. srpnja, podržavši Kamalu Harris za predsjednicu.  Tada je u roku od samo nekoliko sati, Biden (81) - prestao biti relevantan

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 377

Avatar bakunjin
bakunjin
23:07 14.01.2011.

14.01.2011. u 21:04h rea@ je napisao/la: bakunjin, izjava jednog političara nije dovoljna za sagledavanje šire slike. Fr. pozicija u ovoj priči je specifična. Ukratko. Prvo, znatan broj Tunežana koji ovdje žive podržava Alija. U Tuneziji imaju obitelji, kuće, imanja, neki su uložili u biznis, etc. Boje se da bi u slučaju nasilne promjene vlasti sve izgubili. Drugo, Tunezija, Alžir, Mali i Niger čine zadnju barijeru, kakvu takvu, za tzv. AQMI (Al-Qaida Maghreb Islamique). Za Fr. je to izuzetno osjetljivo područje, strateški važno. __________________ Naravno da nije, gospodin govori sa stajališta francuskih socijalista. . A to su vjerojatno Alijevi bogatiji suradnici koji posluju sa Francuzima, rasprodaju Tunis za fine provizije dok većina Tunižana nema novaca za pokretanje \'biznisa\', kuće, put u Francusku, pa čak ni za hranu. . To sa AQMI to su obične budalaštine u službi proizvodnje pristanaka. Da nema tolikih razlika između bogatih i iskorištavanih, da nema toliko siromaštva ne bi bilo ni AQMI niti bilo kakvih Al-Qaida.

OB
-obrisani-
02:27 15.01.2011.

fafala si mi ti, fala ti......

OB
-obrisani-
19:35 14.01.2011.

viva heilige dseutsche reich!