U Velikoj Britaniji novine se tretiraju kao hrana pa se na njih ne plaća porez (kod nas je PDV deset posto). Ali, da mediji nisu potpisnici kodeksa rada, izgubili bi tu povlasticu, izjavio je jučer Nicholas Jones, dugogodišnji novinar i urednik BBC-a na tribini \"Javni sadržaji u privatnim medijima\", koja je održana u Hrvatskom novinarskom društvu.
I u Italiji se na novine plaća porez kao na hranu, četiri posto, kazao je Silvije Tomašević, dopisnik Večernjeg lista i HRT-a iz Rima. Ali, država subvencionira trošak papira svim medijima, no tamo se tabloidi nisu razvili kao u Velikoj Britaniji, gdje Rupert Murdoch ima veliki utjecaj. Kako je Murdoch protiv EU, po čijim bi pravilima morao smanjiti postotak vlasništva u medijima, njegovi tabloidi trenutačno pišu sve najgore o ulasku Hrvatske u EU, kazao je Jones. U Italiji je pak nedavno glavna vijest bila da je jedna starleta otkrila tetoviranog leptirića na preponama, a nitko se nije bavio lansiranjem rakete sa satelitom, projektom boljim i od Ariane.
Profesorica Gordana Vilović s Fakulteta političkih znanosti smatra da i kod nas prevladava žutilo. Jones je za slučaj medicinske sestre koja se ubila, nakon što su australski radijski voditelji od nje dobili informacije o stanju trudne vojvotkinje Kate Middleton jer je neuka mislila da je zovu iz britanske kraljevske obitelji, rekao kako voditelji nisu bili etični kao i kod hakiranja telefona poznatih osoba. Za razliku od slučajeva kad se novinari lažno predstavljaju kako bi razotkrili nedopušteno ponašanje političara, pa je tada dopušteno i presretanje poruka ako je to jedini način da se takvo što razotkrije. I u EU, kaže Jones, iznalaze mehanizme za osiguranje javnog interesa u medijima.
Novinari su nase i oci i usi,....bez njih moderna demokracija je nezamisliva. Jedini problem su rezimski novinari ala Ivkosic i slicni.