Izrada lijesova

U Zagorju vole svece i anđele, a Međimurci traže jednostavnije

Foto: Vjeran Žganec Rogulja / PIXSELL
U Zagorju vole svece i anđele, a Međimurci traže jednostavnije
22.02.2011.
u 08:26
Stolarija Darka Zamude iz Gornjeg Hrašćana jedini je međimurski proizvođač lijesova
Pogledaj originalni članak

– Ako je netko u teškoj situaciji, kad ostane bez najmilijeg, na povjerenje može dobiti otplatu lijesa na dvije do tri rate. Sve je to stvar dogovora sa suprugom, koja vodi dvije cvjećarnice. A što se tiče cijene, sve, naravno, ovisi o željama. Opremljen lijes od topole u našoj maloprodaji može se dobiti već za 1500 kuna. A ako je od hrastovine i ako ima posebnih želja... Ima ih i po 5000 kuna – kaže Darko Zamuda, vlasnik Stolarije iz Gornjeg Hrašćana, u općini Nedelišće.

Od kolijevke pa do groba

U stolariji je do grla – stolar mu je bio otac, a i djed. Ljesove je otac počeo proizvoditi prije 25 godina.

- U to vrijeme velike su se tvrtke počele baviti građevinskom stolarijom, pa je otac pokušao s ljesovima. Pokazalo se dobrim, pa sam ja posao preuzeo prije 20 godina i modernizirao proizvodnju. Mjesečno proizvedemo do 100 ljesova, ovisi o vrsti i zahtjevima tržišta – kaže Zamuda, čija tvrtka izrađuje i namještaj te unutarnju i vanjsku stolariju.

Čak je Zamuda razmišljao, kaže s osmijehom, da je nazove “Od kolijevke pa do groba”. Jedini je, tvrdi, proizvođač ljesova u Međimurju. – Jako se puno ljesova uvozi iz susjednih zemalja. Iz BiH uvoze nekvalitetne, a još su skuplji od naših – govori dok s petoricom iskusnih radnika hobla i rezbari daske za novu pošiljku za veleprodaju, za cvjećarnice, to jest pogrebna poduzeća. Manji dio je za maloprodaju u vlastitim cvjećarnicama. U prostoriji do radionice pokazuje neke od izloženih primjeraka. Razne su ondje nijanse smeđe boje, neki su ljesovi ravnih linija, drugi s puno rezbarija...

Teško do drva

– Puno otpremam u Zagorje. Tamo vole rezbarije, što više to bolje, sa svecima i anđelima. Međimurci pak traže jednostavnije, klasično, bez puno rezbarija. Radimo i po posebnim željama, ako treba, veći, kraći, dječji... No nema tu naročitih izvanserijskih želja ni pretjerivanja – kaže. Za proizvodnju kupuje od privatnika i Hrvatskih šuma trupce topole, lipe, johe, hrasta... Režu se na daske pa suše godinu do dvije.

– U Međimurju već je teže doći do sirovine. Dosta se izvezlo u Italiju, naročito topole. Nije se mislilo na nas. Doprema iz Slavonije pak je skuplja. A potreban nam je kvalitetan materijal, koji se dobro rezbari, tržište ne priznaje Ž-klasu – kaže Darko Zamuda.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.