U Zagrebu, točnije u Zagrebačkoj nadbiskupiji, ove se godine dogodio pravi “vjeronaučni bum” – upisano je 50 vjeronaučnih razreda više nego lani! I to u srednjim školama, što je još veće iznenađenje jer gimnazijalci i srednjoškolci (za razliku od osnovnoškolaca) mogu birati između vjeronauka i etike, a u tome izboru uglavnom sami odlučuju, uz pristanak roditelja, dakako.
Nema točnih podataka
– Nemamo još točne podatke i brojke o tome koliko je točno vjeroučenika upisano više ove godine, ali procjenjujemo da se radi o više od 50 odjeljenja. Naime, toliko smo dobili upita više ove školske godine od ravnatelja srednjih škola – rekla nam je s. Valentina Mandarić, predstojnica Ureda Zagrebačke nadbiskupije za školski vjeronauk, dodajući kako su neki ravnatelji tražili tri, a neki i osam sati vjeronauka više ove školske godine nego lani.
– Povećan je upis na vjeronauk i u osnovnoj školi, ali ovo možda iznenađuje u srednjim školama, premda mnogo govori o učenicima koji su u procesu traženja odgovora na životna pitanja pa u tome treba tražiti razloge. Naravno, treba vidjeti je li se ove godine ukupno upisalo više učenika u srednje škole – kaže s. Valentina Mandarić.
No, da je upisano i više učenika ukupno, mogli su birati između dva predmeta (etike i vjeronauka) pa ovo povećanje opet može oraspoložiti Crkvu, koja će tako angažirati i više vjeroučitelja, koji već čekaju na novi angažman.
Povećanje vjeronauka odnosi se samo na Zagrebačku nadbiskupiju, dok je, primjerice, u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji stabilan odaziv godišnje od 80 posto, kao i u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji (96 posto), Zadarskoj nadbiskupiji (95 posto), dok je stagnacija od 80 posto zabilježena samo u Riječkoj nadbiskupiji.
Procjenjuje se i da je porast vjeroučenika u srednjim školama i zbog toga što nisu htjeli ići na etiku, koju ne poznaju, a osobito zbog dobrog dojma koji su ostavili vjeronauk i vjeroučitelji u osnovnoj školi.
Slika Crkve i vjere
– To je rezultat rada vjeroučitelja u osnovnoj školi, jer je vjeroučitelj slika Crkve i vjere. No, to je i odgovor na hajku koja je bila na vjeronauk i nametanje zdravstvenog odgoja u škole. Roditelje i djecu ne smije se podcjenjivati – misli ravnateljica zagrebačke 7. gimnazije Ljilja Vokić.
Također, upis djece na katolički vjeronauk u školi obaveza je roditelja koji se izjašnjavaju kao vjernici, a u nekim dijelovima Hrvatske, poput Splitsko-makarske nadbiskupije, pohađanje vjeronauka u srednjoj školi jedan je od uvjeta za pristup sakramentu potvrde (krizmi).
>>Mornar: Vjerski simboli ne mogu u hodnik, mogu u kabinet za vjeronauk
Ovo je jedna najbolja vijest sta citam hvala vecernjaku