Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno spomen obilježja spomenika u Sotinu danas je obilježena obljetnica stradanja ovoga vukovarskog prigradskog naselja. Sotin je jedno od naselja koje je najviše stradalo tijekom Domovinskog rata, a o tome govore i brojke. Naime, u Sotinu je ubijeno ukupno 68 mještana, među kojima i više članova jedne obitelji, a i danas se na popisu nestalih nalazi 68 imena ovoga naselja.
Agneza Erdelji jedna je od majki koja već 32 godine traži posmrtne ostatke sina Đure koji je te 1991. godine imao svega 23 godine.
-Ništa ne znamo. Kruže svakakve priče ali nikome ne možemo vjerovati. Oni koji znaju šute i neće ništa da kažu. Stalno se nadam da će mi pronaći sina ali za sada ništa od toga. Kada god se otkrije neka grobnica pojavi se nada ali ništa. Samo ga želim pronaći da imam gdje zapaliti svijeću – kaže Erdelji.
Među onima koji su prisustvovali komemoraciji bila je i Verica Rapčak koja također traga za sinom Borisom kojega je zadnji put vidjela 30. rujna 1991. godine kada ga je ispratila jer je išao nahraniti krave na Jakobovac. Od tada se za Borisa, koji je imao 24 godine i bio otac dvogodišnje djevojčice, ništa ne zna.
-Prebolno je sve ovo. Teče još jedna godina, a ja još ne znam gdje mi je pokopan sin. Ostala sam sama. Niti se s kim družim, niti idem gdje. Vrijeme provodim u kući i dvorištu. Iskreno, ja i dalje živim u 91 godini kada je za mene sve stalo. Smrt bi za mene bilo spasenje – rekla je Rapčak.
Među onima koji su polagali vijence bio je i državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Špiro Janović koji je rekao kako je Sotin jedno od naselja u kojima se najbolje vidi priroda velikosrpske agresije na Hrvatsku, sva brutalnost zla kao i da smo svjedočili gotovo rasističkom pokušaju istrebljenja hrvatskog naroda na ovim prostorima.
-Zajedništvo jednog naroda i želja da se ne napuste svoja ognjišta uvijek odnose pobjedu. Hrvatsku je tada spasilo zajedništvo kojega nikada nije dovoljno – rekao je Janović.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava kazao je kako smo ušli u tužnu vukovarsku jesen kada se gotovo svakodnevno obilježavaju obljetnice stradanja. Istakao je kako su brojke brutalne i stravične ali i nenadoknadive. Kazao je i kako ne može biti zadovoljan koliko je Hrvatska učinila po pitanju kažnjavanja odgovornih.
-Sama činjenica da iz tadašnjeg generalštaba JNA nitko nije odgovarao dovoljno govori. Postoje optužnice iz 2002. i 2006. godine podignute u Vukovaru, Bjelovaru i Osijeku i ništa. Činjenica da nitko ne postupa po njima dovoljno govori za sebe. Zapovjednici i oni najodgovorniji nisu odgovarali za počinjene zločine i ubojstva i to nekome odgovara – rekao je Penava.