102 kile eksploziva!

Ubojita u krugu 1600 metara: Iz Vupikova silosa izvadili bombu

Foto: Branimir Bradarić/VLM
bomba, vukovar (1)
Foto: Branimir Bradarić/VLM
bomba, vukovar (1)
Foto: Branimir Bradarić/VLM
bomba, vukovar (1)
Foto: Branimir Bradarić/VLM
bomba, vukovar (1)
20.04.2013.
u 18:50
Probila dvije armirano betonske ploče i zarila se u lijevak uređaja silosa. Bomba je i dalje aktivna te je svaka radnja oko nje iznimno rizična.
Pogledaj originalni članak

Pripadnici policije sutra će, poslije gotovo 22 godine, aktivirati neeksplodiranu avio bombu koja je zaostala iz Domovinskog rata u utrobi silosa Đegaj koji se nalazi na ulazu u Vukovar.

Prema riječima Marijana Nikolausa, policijskog službenika za protueksplozijsku zaštitu iz Uprave policije, radi se o avio bombi koja čudom nije eksplodirala i koja ima 102 kilograma eksploziva.

– Ona je probila dvije armirano betonske ploče i zarila se u lijevak uređaja silosa. Bomba je i dalje aktivna te je svaka radnja oko nje iznimno rizična. O njenoj ubojitosti govori i to da je ubojita u radijusu od čak 1600 metara od mjesta eksplozije, rekao je Nikolaus.

Pripadnici protueksplozijske zaštite danas su odradili sve pripremne radnje kako bi bomba mogla biti izvedena iz unutrašnjosti silosa i potom prebačena na mjesto gdje će biti detonirana. Bomba će prije uništenja biti stavljena u rupu u zemlji dubokoj tri metra poslije čega će je pokriti zemljom i tek tada detonirati. Izrađena su i posebna kolica na kojima se avio bomba nalazi, a pripremit će se i alternativni pružni prijelaz kako avio bombu ne bi morali do mjesta uništenja provoziti kroz naseljena mjesta.

– Najrizičnije je prvo pomjeranje bombe jer se radi o upaljačima koji su i dalje aktivni. Zato moramo biti iznimno oprezni i sve raditi pažljivo, istakao je Nikolaus dodajući da bi u slučaju eksplozije ovakve vrste bombe u unutrašnjosti silosa vjerojatno bila pomjerenja i statika cijeloga silosa.

Policija je o postojanju neeksplodirane avio bombe doznala od osoba koje prikupljaju sekundarne sirovine po napuštenim objektima. Oni su tako i došli do bombe koju na sreću nisu pomjerali. Cijela operacija izvlačenja i uništenja zaostale bombe koštat će oko sto tisuća kuna. Koliko je ovo bio zahtjevan i rizičan posao govori i to da su prethodno bili angažirani građevinski stručnjaci kako bi procjenili statiku objekta ali i protueksplozijski policajci iz više policijskih uprava s ciljem da se donesu najbolje odluke i rizik smanji na najmanju moguću razinu.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.