PILOT PROJEKT ZA NAJMLAĐE

Učenici ove škole imaju 12-satni dan, a jedna stvar u potpunosti je zabranjena: 'Gradimo bolje navike za njih'

Foto: Yui Mok/PRESS ASSOCIATION
Raac schools closure
Foto: Yui Mok/PRESS ASSOCIATION
Raac schools closure
14.06.2024.
u 12:44
Učenici posljednja dva mjeseca u školu stignu u 7 sati ujutro, i tamo su do 19 sati, s time da ni u jednom trenutku ne smiju koristiti svoje mobitele
Pogledaj originalni članak

Jedna državna škola u Londonu prije dva mjeseca napunila je novinske stupce nakon što je objavila kako će uvesti 12-satni dan za svoje učenike. Ovaj hrabar potez uslijedio je jer su htjeli promjenu za svoje učenike, posebice uzimajući u obzir mobitele i ovisnost koju djeca imaju o njima, a za to su dosad morali izdvojiti oko 20.000 funti kako bi platili svoje zaposlenike i hranu. 

Katolički koledž Svih svetih pokrenuo je ovaj pilot projekt koji će trajati do kraja lipnja za svoje najmlađe učenike. Ti učenici posljednja dva mjeseca u školu stignu u 7 sati ujutro, i tamo su do 19 sati, s time da ni u jednom trenutku ne smiju koristiti svoje mobitele. Roditelji za njihove obroke, doručak i večeru, moraju platiti tek 10 funti tjedno, a učenici imaju prilike nakon nastave baviti se raznim aktivnostima. 

- Iako nismo na mobitelima, ipak možemo raditi zabavne aktivnosti u kojima uživamo - poručila je Serenity (12) koja se priključila ovom projektu, i kojoj zapravo u konačnici uopće ne smeta biti bez mobitela cijeli dan. ''Loše je za tvoje mentalno zdravlje'', kazala je. Ravnatelj Andrew O'Neill ispričao je novinarima The Guardiana koji su posjetili školu kako je ideja o ovakvom obliku nastave isplivala nakon Covida jer su se učenici u škole vratili puno povučeniji. Izbjegavali su kontakt očima i razgovore s drugima. 

- Počeli smo primjećivati ​​neke probleme koji se uvlače – djeca nemaju baš isti osjećaj pripadnosti ili želju da budu dio većih grupa i malo više izolacionizma i apatije - ispričao je. 

POVEZANI ČLANCI:

- S obzirom na to kakvo je društvo u ovom trenutku, a telefoni su samo jedan dio toga, postoji neka vrsta medijske kulture u kojoj pokušavamo rane tinejdžere, predtinejdžere, pretvoriti u odrasle, mnogo prije nego što su spremni. I žele postati odrasli puno prije nego što budu spremni, osim ako ne stvorite okruženje u kojem im jednostavno dopustite da ostanu djeca - dodao je. 

Nakon što im nastava završi u 15.15 sati, učenici se prvo moraju prionuti domaće zadaće. Iako nevoljko, učenici prvo odrade svoje radne zadatke, a onda kreće zabavni dio - sport ili umjetnost. Učenici imaju prilike ići na tečaj keramike, graničar, nogomet i još nekoliko aktivnosti, a zbog svega su neki stariji učenici čak tužni što ne mogu i oni imati 12-satni dan. 

- Voljela sam izvannastavne aktivnosti, igrala sam nogomet i bavila se plesom. Sada kada dođem kući nakon što samo sam sa svojim mobitelom - ispričala je Kyra (16). Nakon toga učenici večeraju, a tu su bolonjez, biryani od slanutka i kelja...  Iako pilot projekt nije gotov, zasad je vidljivo kako učenici više rade svoje domaće zadaće, a kod onih ''najtvrdokornijih'' rast je zabilježen za 60 posto. Uz to, učenici kažu da su manje na svojim mobitelima. 

- Gradimo bolje navike za njih: naviku da rade domaću zadaću, naviku da se stvarno igraju sa svojim prijateljima... i onda naviku da zapravo sudjeluju sa svojim prijateljima u razgovoru tijekom obroka - kaže O'Neill, nadajući se da će takav projekt provoditi stalno. 

>> VIDEO Pitali smo stanovnike Novog Sada što misle o plasmanu Hrvatske, Srbije i Slovenje na Euro 2024

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

MR
Mrki
18:55 14.06.2024.

Uče ih da služe bogatoj eliti i da puno ne pitaju