Nastavnica u OŠ Braće Seljan ljubav prema glazbi usadila je u brojne generacije karlovačkih učenika i podučila ih glazbenoj kulturi. Do mirovine je dijeli još samo godina, nakon desetljeća predanog rada.
Nitko nije ostao bez posla
Međutim, umjesto da se tome veseli, ta karlovačka nastavnica novu školsku godinu, koa i mnogi njezini kolege, dočekuje u grču. Zbog manjka sati ona će pola radnog vremena podučavati osnovce, a ostatak biti u mirovini.
Osim, ako novi ministar nešto ne promijeni. Manjak učenika, ali i novi Pravilnik po kojem u normu više ne ulaze pripreme za nastavu, sudjelovanje na sjednicama, vođenje pedagoške razredne dokumentacije, suradnja s roditeljima, sudjelovanje u provedbi učeničkih izleta i ekskurzija, posjete kulturnim priredbama i ustanovama, stručna usavršavanja i slično, mnogima je izazvala problema.
Točnije, zasad 37 nastavnika u Karlovačkoj županiji ima poteškoća s polupraznim rasporedom.
– Najvažnije je da nitko nije ostao bez posla. Međutim, nezadovoljstvo je veliko. Jedna mlada kolegica nigdje u županiji ne može naći dovoljno sati za bilogiju. Učitelji su stoga prisiljeni raditi svašta. Velikim naporima zajedno sa Uredom državne uprave, koje zaslužuje sve pohvale, učinili smo sve što smo mogli.
No, toliko govorimo o poticanju kreativnosti kod učenika, pričamo da su nam djeca pretila, jer su stalno pred ekranom, a glazbene i tjelesne kulture nikad nije bilo manje. Oni koji to rade svoju će djecu poslati u privatne škole, a mi se ostajemo boriti s brojnim preprekama – ogorčena je predsjednika karlovačke podružnice Sindikata hrvatskih učitelja Biserka Šintić.
U Karlovačkoj županiji zasad najviše problema ima s popunjavanjem tjelesnog i likovnog. Međutim, svi se nadaju da će u jesen nešto promijeniti. Posebno što je i novi ministar znanosti obrazovanja i športa Vedran Mornar najavio ukidanje spornog Pravilnika, kojim je njegov prethodnik, kako je napominjao, želio stvoriti uvjete za pravednije zaduživanje učitelja u osnovnim školama.
Promjene već u jesen?
–Novi ministar dolazi iz struke i vjerujem da će imati razumijevanja. Očekujemo da će se nešto pokrenuti već u jesen, a po pitanju satnice bilo bi najbolje da se ravnatelji u školama međusobno dogovore – napominje sindikalistica Šintić.