krediti

Udruga Franak pozvala vlast na uvođenje privremenog moratorija na ovrhe

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Udruga Franak pozvala vlast na uvođenje privremenog moratorija na ovrhe
18.12.2014.
u 11:53
– Ako je dovođenje dužnika u postupak ovrhe rezultat nezakonitih radnji banaka, onda Udruga Franak smatra da je takva ovrha nezakonita – navodi Udruga Franak u priopćenju.
Pogledaj originalni članak

Udruga Franak prošlog četvrtka sudjelovala je na Tematskom saboru Udruge Blokirani kojoj su dali podršku te je pozvala izvršnu vlast na uvođenje privremenog moratorija na ovrhe, priopćila je Udruga Franak.

Na Tematskom saboru Udruga Franak upozorila je da su ''ovrhe i blokade sve veći problem građana koji imaju kredite''.

– Zabrinjava daljnji rast udjela nenaplativih kredita u ovoj godini, pogotovo za stambene kredite s valutnom klauzulom EUR na 5,43%, a za stambene kredite s valutnom klauzulom u CHF rast na 12,90%. Najviše su ugroženi građani koji imaju stambene kredite s valutnom klauzulom u CHF, a koji imaju hipoteku nad jedinom nekretninom u kojoj žive – dodaje Udruga Franak u priopćenju.

Također smatraju da Zakon o potrošačkom kreditiranju ima nedostatke, što su banke iskoristile.

– Zakon o potrošačkom kreditiranju ima nedostatke jer ne propisuje metodologiju izračuna fiksne marže, što su banke iskoristile te jednostrano odredile fiksnu maržu za sve kredite u kojima to nije ranije ugovoreno, koristeći za izračun nezakonito uvećanu zatečenu kamatnu stopu i zatečenu vrijednost parametara koji su trenutačno na povijesno niskim razinama. Na taj način je fiksna marža ispala veća od početno ugovorene kamatne stope za većinu dužnika. Zakon o potrošačkom kreditiranju nalaže da su banke bile dužne ugovoriti i uskladiti promjenu ugovorne odredbe s dužnikom o budućem načinu određivanja promjenjive kamatne stope, što banke nisu učinile, već su jednostrano izmijenile ugovore o kreditima i poslale obavijest o tome dužnicima, svjesno kršeći Zakon – objašnjava Udruga Franak. 

Optužili su i HNB da ''ne reagira na kršenje Zakona o potrošačkom kreditiranju''.

– HNB je naveden u spomenutom Zakonu kao nadzorno tijelo u provođenju zakona, ali bez obzira na to, HNB se oglušuje na kršenje zakona od strane banaka. Također, odjel za zaštitu potrošača Hrvatske narodne banke ignorira pravomoćnu presudu u kolektivnom procesu na Visokom trgovačkom sudu o povredi kolektivnih prava potrošača – navodi Udruga Franak u priopćenju.

U nastavku su dodali da je ''uzrok neredovne otplate stambenog kredita u velikim slučajevima uvećanje anuiteta uslijed nezakonitog jednostranog povećanja kamate i sporne primjene valutne klauzule''.

– Prema zakonu o zaštiti potrošača te po presudi Europskog suda pravde iz travnja ove godine, dužnici su morali biti upoznati sa svim važnim informacijama, pa tako i s visokim rizikom valutne klauzule u CHF, kako bi ugovori bili jasni i razumljivi za potrošača. Visoki trgovački sud proglasio je u kolektivnom procesu ugovornu odredbu o promjenjivoj kamati koja se mijenja jednostranom odlukom banke nezakonitom i ništetnom. Postavlja se pitanje jesu li takvi ugovori potpuno nezakoniti i ništetni, jer je jedna od glavnih ugovornih odredbi o cijeni kredita ništetna. Također, jednostrana promjena ugovora od strane banaka u siječnju ove godine je bila nezakonita jer nije bila ugovorena i jer fiksna marža nije pravilno određena. Ako je dovođenje dužnika u postupak ovrhe rezultat nezakonitih radnji banaka, onda Udruga Franak smatra da je takva ovrha nezakonita – navodi Udruga Franak u priopćenju.

Na kraju su, kako navode, zbog svih iznesenih činjenica te zbog negativnih utjecaja na obitelji i zdravlje dužnika te na društvo u cjelini pozvali izvršnu vlast da u uvede mjere privremenog moratorija na ovrhe građana. Pogotovo, kako su istaknuli, u slučaju nezakonitih i nepoštenih kredita.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

Avatar Pravi Hrvat
Pravi Hrvat
14:13 18.12.2014.

Čudi me da u tako domoljubnom balkanskom okruženju gdje se susjedima neda ni milimetra domača elita stvori 200 bogatih familija, one rasprodaju banke i podosta ostalog dodatno a raja sa ovrhama stranih banaka postaje svoja na svojoj javnoj cesti bez svega ali sa saznanjem da imaju svoju državu.

ME
matija emanović
12:16 18.12.2014.

Ni država ne može vratiti kredite. Građani također ne mogu vratiti kredite. Vlada nešto može napraviti , valjda ne ja , kojega se ionako ništa ne pita.

DH
dalibor.hren
14:31 18.12.2014.

Možemo se slikati! Posao je odradio madžarski parlament koji je "odrezao" banke i lopovluke koje su radile. Kod nas premijer i guverner HNB cugaju u "Pepermintu" i štite banke - lopove jer bi neke od njih mogle propasta.