Inicijatvia

Udruge traže preimenovanje Hrvatskog doma u Glini

Foto: 'tadija odic'
Udruge traže preimenovanje Hrvatskog doma u Glini
12.07.2011.
u 10:18
Hrvatski dom do 1995. godine zvao se Spomen-dom, a podignut je na mjestu pravoslavne crkve u kojoj su u srpnju 1941. godine ustaše pobili više stotina građana srpske nacionalnosti
Pogledaj originalni članak

Inicijativu za vraćanje imena Spomen-doma u Glini i spomen-ploče žrtvama ustaških zločina iz 1941. godine pokrenuli su Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP) i Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću iz Zagreba.

Spomen-dom podignut na mjestu pravoslavne crkve u kojoj su ustaše 1941. godine pobili mnoštvo srpskih civila, preimenovan je u Hrvatski dom 1995. godine, nakon Oluje.

– To je znak nepoštivanja tragedije stradalih civila. Predlažemo da Gradsko vijeće u dogovoru s Ministarstvom kulture dogovori uređenje i primjereno korištenje Spomen-doma, te da do ovogodišnjeg obilježavanja 70. godišnjice tragedije vrate ime Spomen-doma i ponovo postave spomen-ploču. U tome cilju počeli smo prikupljati potpise potpore – stoji u inicijativi koju su potpisali Vesna Teršelič i Zoran Pusić. Spomen-dom sa skulpturom "Majka s djetetom" kipara Antuna Augustinčića svečano je otvoren 4. srpnja 1969. godine, kao podsjetnik na zločine iz 1941., a posebno kada je u srpnju te godine u glinskoj pravoslavnoj crkvi pogubljeno više od 600 stanovnika srpske nacionalnosti iz okolnih sela. Danas su u Hrvatskom domu knjižnica i čitaonica, kinodvorana i sjedište je više udruga.

– Inicijativa o vraćanju imena Spomen-dom zamišljena je u SDSS-u i umotana u dopis nevladinih organizacija. Zatražit ću da inicijativu stavimo na dnevni red Gradskog vijeća. To neće podržati niti jedan hrvatski vijećnik. Podsjećam da je u vrijeme Hrvatskog proljeća srušen Hrvatski dom u Glini. Plac je trebao za gradnju više stambene zgrade, iako je uz istu ulicu bilo kukuruzište. Svim žrtvama treba odati počast, ali treba ići po redu. Povjesničarima ostavljam da istraže zločine ustaša iz 1941. i zločine nakon 2. svjetskog rata – kaže Stjepan Tonković, zamjenik predsjednika Gradskog vijeća i predsjednik glinskog HSS-a. Do gradonačelnika Gline Milana Bakšića nismo mogli doći jer se ne javlja na mobitel, a također u pismu i predstavnici nevladinih udruga ističu da ga nisu mogli dobiti na telefon iako su ga tražili u Vijećnici.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 20

SV
sveznalica100
15:37 12.07.2011.

Ma neka mu se vrati stari naziv i neka se izgradi i novi Hrvatski dom, ali, veći je problem što za nekoliko godina u Glini neće biti korisnika i potrebe ni za ovim jednim, a ovi se zamaraju imenima.

AV
avalon
08:40 13.07.2011.

Tadija,zar je moguće da ne vidiš gradonačelnika svaki dan,Pa ti si iz Gline,zašto ti je to trebalo,čak štoviše,jako dobro se znata.Što ti je to trebalo da napišeš,izgleda kao da gradonačelnik se boji nečega. E brate,nema se on bojati ničega,na kraju krajeva o svemu odlučuje gradsko vijeće. Da,treba vratit staro ime domu,jer što je oteto ,to je i prokleto. Da treba sagraditi novi Hrvatski dom po uzoru na onaj stari jer je onaj stari bio prekrasan.Treba pronaći elitnu lokaciju i neka taj projekt izfinanciraju udruge i EU.Zašto se rušio onaj stari???Rušio se zato jer ga Srbi nisu mogli vidjeti svojim očima u glavnoj ulici. Zašto ta inicijativa nije potekla za vrijeme 15 godišnje vladavine Marka Sremića i tada je SDSS koalirao sa HDZ. TU JE MENI MNOGO STVARI SUMNJIVO.Želite uvaliti Bakšića u govna,nebu vam uspjelo.

CR
crni7777
14:29 12.07.2011.

A što točno vesni smeta, naziv hrvatski...jel ovo hrvatska ili se oped izvlači vel. srbija ispod tepiha..