MEĐUNARODNA POLICIJSKA AKCIJA

Ugašen Genesis Market: Europol je nazvao najopasnijom stranicom za trgovinu ukradenim identitetima

Foto: Europol
Ugašen Genesis Market: Europol je nazvao najopasnijom stranicom za trgovinu ukradenim identitetima
06.04.2023.
u 10:13
Stranica je zatvorena, imovina joj je zaplijenjena, a diljem svijeta uhićeno je 119 osoba te je  pretraženo 208 nekretnina. Međunarodnu akciju uhićenja koordinirali su američki FBI i nizozemska policija, a na stranici koja je ugašena, bilo je kaže Europol, više od 1,5 milijuna botova, odnosno oko dva milijuna identiteta.
Pogledaj originalni članak

Genesis Market, web stranica koju je  Europol opisao kao jedno od najopasnijih mjesta na internetu na kojem su svjetski hakeri trgovali ukradenim identitetima, ugašena je u zajedničkoj akciji organa reda u kojoj su osim Europola sudjelovale policije 17 zemalja. Stranica je zatvorena, imovina joj je zaplijenjena, a diljem svijeta uhićeno je 119 osoba te je  pretraženo 208 nekretnina. Međunarodnu akciju uhićenja koordinirali su američki FBI i nizozemska policija, a na stranici koja je ugašena, bilo je kaže Europol, više od 1,5 milijuna botova, odnosno oko dva milijuna identiteta.

Pojašnjavaju i zašto je Genesis Market bio tako opasan, pa navode da su digitalni identiteti bili glavna "roba" kojom se trgovalo na toj stranici. Kriminalci su si međusobno prodavali botove koji su se potom koristili kao zlonamjerni softveri te su se ubacivali u uređaje žrtva ili su se koristili za preuzimanje njihovih računa.

Kada bi kupili takav bot, kriminalci bi dobili pristup svom podacima koje je takav bot prikupio poput otisaka prstiju, kolačića, spremljenih prijava ili podataka iz obrazaca za automatsko popunjavanje. Informacije su bile prikupljane u stvarnom vremenu pa su kupci botova bili obaviješteni i o primjerice svakoj promijeni lozinke. Cijena bota kretala se od 0.70 dolara po jednom botu pa do nekoliko stotina dolara, a ovisila je o količini i prirodi ukradenih podataka.  

Najskuplji su bili oni koji su sadržavali podatke koji su omogućavali  pristup internetskim bankovnim računima. Kupnjom se ne bi dobili samo podaci već  i kako da ga koriste koji je uključivao prilagođeni preglednik koji bi oponašao preglednik žrtve. A to znači da su kriminalci mogli pristupiti računu svoje žrtve, bez da se aktiviraju sigurnosne postavke, poput otiska prsta.

Specifičnost Genesis Marketa bila je i ta , što se on za razliku od drugih sličnog web platformi nije nudio na Darknetu već na otvorenom internetu. Doduše,  čemu točno služi, ipak se pokušalo  prikriti pa je za logiranje na njega   trebala neka vrsta pristupnice. Nadalje, imao je pristupačne cijene zbog čega je bio omiljen među hakerima. Zbog toga je njegovo razotkrivanje i zatvaranje postao primarni cilj organa reda pa su združene policijske snage koje se bave suzbijanjem kibernetičkog kriminala "poslove" Genesis Marketa počele istraživati 2019.

- Zajedničkim naporima svih uključenih tijela za provođenje zakona, ozbiljno smo poremetili kriminalni cyber ekosustav uklanjanjem jednog od njegovih ključnih pokretača. S obzirom na to da se žrtve nalaze diljem svijeta,  međunarodna suradnja bila je ključna za realizaciju ove akcije - kazao je Edvardas Šileris, šef Europolovog europskog  centra za borbu protiv kibernetičkog kriminala. 

Video: Google otkrio koji su mobiteli laka meta hakerima: Provjerite je li vaš među njima

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.