Šest lešina plavo-bijelog dupina pronađeno je u samo u mjesec dana duž cijele naše obale. Nisu uginuli zbog ljudskog faktora, nego su se, vrlo vjerojatno, zarazili smrtonosnom bolešću. Znanstvenici tvrde da se ne moramo bojati za omiljene stanovnike našeg dijela Jadrana – dobre dupine, koje već desetljećima brojimo i štitimo.
Potvrdio nam je to dr. Tomislav Gomerčić iz Zavoda za biologiju zagrebačkog Veterinarskog fakulteta, gdje su pregledane sve lešine i započete daljnje pretrage kako bi se potvrdili sumnje o zarazi.
– Plavo-bijeli dupini ne obitavaju u Jadranskom, nego u Sredozmnom moru. Dokažemo li da je riječ o zarazi, to će vjerojatno značiti da su se razboljeli u Sredozemlju i tako bolesni doplivali do Jadrana gdje su uginuli te ih je more izbacilo na neobična mjesta, gdje inače dolaze vrlo rijetko. Nijedan dobri dupin nije uginuo s tim simptomima – objašnjava Gomerčić.
Nije neobično da u naš dio mora dopliva i plavo-bijeli dupin, ali godišnje ih strada jedan do tri, stoga je podatak o šest lešina između 17. siječnja i 16. veljače ove godine alarmirao znanstvenu zajednicu. Već se jednom dogodio pomor dupina u Sredozemlju kada je zbog zaraze njihov broj prepolovljen, sa 10.000 na 5000.
U hrvatskom dijelu Jadrana živi oko 300 jedinki dobroga dupina, a po riječima dr. Gomerčića, koji već godinama prati njihovu populaciju, taj je broj konstantan. Posljednji su ih put izbrojili 2003. godine kada su stručnjaci avionima preletjeli cijeli Jadran, a dr. Gomerčić tvrdi da se taj broj nije znatnije mijenjao. Broj uginulih dupina, kao i mladunčadi sve to vrijeme konstantan je. Zastupljeni su svugdje, po cijelom našem dijelu Jadrana, zakonom su zaštićeni i svako njihovo uznemiravanje, a osobito ubijanje kažnjivo je. Za ubijenog dupina propisana je kazna od 35.000 kuna.