Trošak materijala pri ugradnji umjetnog kuka u splitskoj bolnici iznosio je lani više od 12 tisuća kuna, na Rebru dvostruko manje, u Klinici za ortopediju u Lovranu oko 4700, a u riječkom KBC-u tek nešto više od dvije tisuće kuna. U potonjoj bolnici za “ostali trošak”, u što se, primjerice, ubraja rad liječnika i medicinskog osoblja potrošili su više od 16 tisuća kuna, a za istu stavku na Rebru je otišlo manje od šest tisuća kuna. Riječ je o istom zahvatu koji prema Dijagnostičko-terapijskim skupinama (DTS) Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje vrednuje i plaća 19.220 kuna.
No, ono što sugeriraju navedeni podaci o velikim razlikama troškova po bolnicama jesu dva učinka sustava u kojem nije definiran standard liječenja.
Razlika u kvaliteti
Prvi učinak jest da se pacijentima u bolnicama ugrađuju različiti kukovi – što znači i razliku u kvaliteti – te da šefovi bolnica “pumpaju” ostale troškove kako bi opravdali 19.220 kuna od kojih će neutrošenu razliku potrošiti za neke druge svrhe u svojim ustanovama.
– Hrvatsko ortopedsko društvo predložilo je normative za sve zahvate na muskuloskeletnom sustavu što se odnosi na trajanje operacijskog zahvata, broj potrebnih zdravstvenih radnika i omjer troškova u odnosu na ukupnu cijenu, pa tako i za ugradnju umjetnog zgloba. Također, predložili smo standarde za implantate i sav potrošni materijal za ugradnju umjetnog kuka. Sve bi to bilo dobro kad bi se primjenjivalo u praksi, odnosno pridržavanjem svega navedenog imali bismo ujednačene uvjete za ugradnju umjetnog kuka, a pacijenti bi svugdje dobili istu kvalitetu što se tiče osnovnih preduvjeta, a ostalo bi išlo u nadstandarde – komentirao je izv. prof. dr. sc. Robert Kolundžić, predsjednik Hrvatskog ortopedskog društva. Dodao je kako je pri ovom zahvatu nužno razlikovati ugradnju umjetnog kuka kad je riječ o prijelomu i elektivnoj ugradnji.
Obrada pacijenta
Naime, na primjeru riječke bolnice u kojoj je cijena kuka najjeftinija, a dob pacijenata najviša jasno je da je uglavnom riječ o ugradnji zbog prijeloma. Obrada pacijenata tad je zahtjevnija i duži je oporavak, odnosno duži su dani bolničkog liječenja jer su pacijenti stariji.
– Poželjno je da svi imaju jednako dostupne implantate provjerene kvalitete te se nadam da ćemo kvalitetnom javnom nabavom uz uključene opće kriterije Hrvatskog ortopedskog društva uspjeti naći pravo rješenje za dobrobit naših pacijenata i svih nas – poručio je ovaj liječnik.
>>U našoj je bolnici sve elektronički, čak se i vizita obavlja s računalima
Neka im Hzzo vrati racune koji nisu opravdani,nego napumpani!