Policija je u zračnoj luci u Podgorici uhitila Ivu Menzalina (58) iz Kotora, optuženog za ratni zločin protiv civilnog stanovništva tijekom 1992. u Hrvatskoj, javlja agencija Tanjug pozivajući se na priopćenje policijske uprave u Podgorici.
Menzalin, za kojim je raspisana međunarodna tjeralica, uhićen je nakon što je zrakoplovom doputovao iz Beograda i priveden je u podgoričku policiju.
Optužnica Menzalina tereti da je od 3. listopada 1991. do 18. kolovoza 1992. kao "pripadnik pričuvnog sastava JNA, kršeći pravila međunarodnog prava počinio mučenje, nečovječno postupanje, nanošenje velikih patnji i ozljeda tjelesnog integriteta prema ratnim zarobljenicima i civilima, koji su u centar za prihvat zarobljenika u Morinju dovođeni s dubrovačkog područja", navodi u priopćenju podgorička policija.
Zbog objavljivanja dosijea o likvidaciji 611 Srba u Sisku, protiv novinara Domagoja Margetića podnesena krivična prijava Zločin nad Srbima državna tajna Domagoj Margetić se suočava sa krivičnom prijavom Banjaluka, 13. novembra – „Zbog toga što sam objavio dosije o zločinima u kojima je 1991. i 1992. godine ubijeno 611 Srba u Sisku, ministar unutrašnjih poslova Republike Hrvatske Tomislav Karamarko podneo je protiv mene krivičnu prijavu zbog odavanja državne tajne.” Ovo je danas na konferenciji za novinare, održanoj u Banjaluci, izjavio hrvatski novinar i urednik zagrebačkog portala www.necenzurirano.com. Domagoj Margetić. Po Karamarkovoj prijavi, istragu protiv Margetića je pokrenulo Državno tužilaštvo Hrvatske, a saslušavan je 4. i 5. novembra u Upravi kriminalističke policije u Zagrebu. „Neverovatno je da je u državi koja je članica NATO-a i kandidat za prijem u Evropsku uniju ratni zločin počinjen nad 611 srpskih civila proglašen državnom tajnom. Moj greh je, dakle, to što sam imao hrabrosti da javnosti, ne samo u Hrvatskoj nego i regionu, obelodanim istinu, koje bi se u svim iole civilizovanim zemljama njena vlast zastidela”, rekao je Margetić. On je istakao da je, osim imena žrtava, objavio i imena osumnjičenih za zločine – naredbodavaca i izvršilaca. Na ovom spisku su Ivo Bobetko, Josip Brajković, Đuro Brodarac, Vladimir Milanković, Željko Hlišić, Drago Bošnjak, na čiju dušu ide nešto manje od stotinu ubijenih sisačkih Srba, zatim Ekrem Mandal, koji je učestvovao u likvidaciji više od 120 srpskih civila. Na spisku su i imena Mladena Gložinića, Igora Balija, Josipa Šikića i Zvonka Kralja. „Zbog moga istraživačkog novinarstva i rada u ekspertskom timu za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala jugoistočne Evrope odavno sam na meti mafijaško-političkih krugova u Hrvatskoj i regionu. Nedavno sam objavio dosije o pranju novca, koji su političke elite opljačkale u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji. Objavio sam i dosije o duvanskoj mafiji, zatim o vezama hrvatskih političara sa iranskim obaveštajnim službama... Ubrzo posle toga, Obaveštajnosigurnosna agencija me je obavestila da je tajno snimila razgovor u kojem je zabeleženo da je jednom pripadniku mafijaškog klana Idrizi u Zagrebu plaćeno 250.000 evra za moju likvidaciju. Da to nije bila puka priča pokazalo se krajem prošlog meseca kada je podmetnut požar u mojoj kući, i to u sobi u kojoj su spavali moji maloletni nećaci. Srećom, dim nas je probudio pa sam uspeo da spasim nećake, a vatru smo uspeli da ugasimo. Policija je utvrdila da je požar podmetnut, ali nije otkrila ko je to učino”, kazao je Margetić.