POSTALI SAVEZNICI

Ujguri koje progone Kinezima postaju most prema talibanima

Foto: XINHUA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Ujguri koje progone Kinezima postaju most prema talibanima
22.08.2021.
u 22:40
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi primio je nedavno političkog lidera talibana Abdula Ghanija Baradara
Pogledaj originalni članak

Dok zapadne države panično pokušavaju iz Afganistana izvući građane i zaposlene u svojim veleposlanstvima i svoje državljane, veleposlanstvo Kine u toj zemlji ostaje otvoreno i radi nesmetano te jake talibanske snage čuvaju to veleposlanstvo. Iako su talibani do prije 2001. zbog ugnjetavanja i tlačenja kineskih muslimana Ujgura na Kinu gledali kao neprijatelja, situacija je danas drugačija iako se na terenu ništa nije promijenilo. Kina i dalje ugnjetava Ujgure, a talibani su s Kinom postali saveznici. Svi se pitaju hoće li Ujguri biti faktor spajanja ili razdvajanja Kine i talibana.

Pozvali Kinu u obnovu

– Kina je odigrala konstruktivnu ulogu u promicanju mira i pomirenja u Afganistanu i dobrodošla je dati doprinos u obnovi zemlje – kazao je glasnogovornik talibana Suhail Shaheen ističući da je “Kina velika zemlja s ogromnim gospodarstvom i kapacitetima te kako smatra da mogu odigrati vrlo veliku ulogu u obnovi i rehabilitaciji Afganistana”.

Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi prošlog je mjeseca tijekom sastanka s talibanskim izaslanstvom u sjevernom kineskom lučkom gradu Tianjinu izrazio nadu da bi Afganistan mogao usvojiti umjerenu islamističku politiku. Još tada je talibane nazvao „važnim akterom” u regiji.

S Afganistanom graniči zapadna kineska regija Xinjiang, dobrim dijelom naseljena etničkom manjinom Ujgurima,, pri čemu je Kina suočena s optužbama zapadnih zemalja, poput SAD-a, da je nad tom zajednicom počinila genocid. Kina se nada da će time što ostaje prisutna u Afganistanu osigurati mir na granici sa zapadnom provincijom Xinjiang – provincijom u kojoj je više od milijun muslimana zatvoreno u koncentracijskim logorima i podvrgnuto kineskom preodgoju.

Kako se čini, talibani su prodali svoju braću po vjeri: Kina je talibanima dala jamstva da će investirati u Afganistanu, dok su talibani najavili da s njihovog teritorija Kini nitko neće objaviti rat aludirajući na dvije tisuće ujgurskih boraca koji su se pridružili terorističkoj organizaciji Islamske države i danas se nalaze na teritoriju Afganistana.

Granica koja dijeli Kinu i Afganistan duga je samo 91 kilometar. A nedaleko od te granice jedan je važan koridor takozvanog „Novog puta svile”. Kad bi taj koridor bio ugrožen nestabilnošću u Afganistanu, to bi moglo trajno ugroziti i interese Kine u Pakistanu. Ali Peking i u samom Afganistanu ima ekonomske interese: osim naftnih polja, za koja su kineske kompanije već osigurala prava bušenja, zemlja raspolaže i rijetkim sirovinama koje se između ostalog koriste i za proizvodnju pametnih telefona, tablet-računala i LED ekrana. Onaj tko do njih dođe, u budućnosti bi mogao imati veliki utjecaj na globalnu proizvodnju čipova te bi mogao kupce u SAD-u i u Europi staviti pod veliki pritisak.

Potražnja za metalima poput litija i kobalta, kao i rijetkim rudama poput neodima sve je veća jer se zemlje pokušavaju prebaciti na električne automobile i druge čiste tehnologije kako bi smanjile emisije ugljika.

Rezerve rijetkih metala

Međunarodna agencija za energiju još je u svibnju priopćila kako se globalne zalihe litija, bakra, nikla, kobalta i rijetkih zemljanih elemenata trebaju naglo povećati ili svijet neće uspjeti u pokušaju rješavanja klimatske krize. Prosječni električni automobil zahtijeva šest puta više minerala od konvencionalnog automobila. Litij, nikal i kobalt ključni su za baterije. Električne mreže također zahtijevaju velike količine bakra i aluminija, dok se rijetki elementi koriste u magnetima potrebnim za rad vjetroturbina. Američka vlada procijenila je da bi se nalazišta litija u Afganistanu mogla mjeriti s onima u Boliviji, gdje se nalaze najveće svjetske rezerve.

 

>> VEČERNJI TV Hassan Haidar Diab analizira situaciju u Afganistanu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

Avatar prahrvat
prahrvat
07:02 23.08.2021.

Ne bi Amerikanci otišli da je točno ovo što se navodi u članku.

JO
jorgen
11:24 23.08.2021.

Kakav autogol euroatlantskog novinara. Pokušaj demonizacije Kine završio na razotkrivanju Ujgura kao islamskih ekstremista koji štuju veze s Talibanima. Hahahah, bravo majstore. Znači ipak oni nisu ugroženo cvijeće koje se dovoljno ne zalijeva američkim dolarima.

M3
Miške 3
05:38 23.08.2021.

Ne vjerujem tom Hasanu ništa, samo pamfleti.