Od početka agresije na Ukrajinu u Hrvatskoj je sigurnost pronašlo oko 13.500 izbjeglica iz Ukrajine s tim što je taj broj iz dana u dan sve veći.
Od toga broja oko 200 Ukrajinaca izbjeglo je na prostor Vukovarsko – srijemske županije gdje ostaju do daljnjega. Upravo stoga su Europski dom Vukovar i Zaklada Friedrich Ebert Stiftung organizirali javnu tribinu pod nazivom „Živjeti u Vukovaru“ koja je za cilj imala približiti potrebe izbjeglica iz Ukrajine ali i da Vukovarci vide kako i na koji način mogu pomoći svojim novim sugrađanima koji su pobjegli od rata.
- Lijepo nam je ovdje. Imamo hrane, dobili smo perilicu i televizor. Pomogli su nam Crveni križ ali i obični ljudi. Imamo i veliku pomoć susjeda koji nam pomažu – rekla je Valentina Leščenko koja je s 12-godišnjom kćerkom 26. ožujka došla u Vukovar.
Dok ih ratna događanja nisu otjerala iz doma živjela je s kćerkom u okolici Harkiva. Kaže kako je ona radila u banci, a kćerka išla u školu te da su normalno živjele. Sve do nedavno nije niti čula za Vukovar, a nikada do sada nije bila niti u Hrvatskoj o kojoj je samo znala da je na Jadranskom moru i da ima puno sunca i turista. Poslije nešto više od dva tjedna boravka u Vukovaru kaže kako su Vukovarci spremni za pomoći te da u gradu na Dunavu osjeća jako ugodno. Uskoro bi kćerka trebala krenuti u školu, a i ona je u potrazi za poslom.
- Do jeseni smo u Vukovaru sigurno, a poslije ćemo vidjeti. Ukoliko se situacija u Ukrajini smiri i bude sigurno vratiti ćemo se ali ako ne ostat ćemo ovdje do daljnjeg – kazala je Leščenko.
Govoreći ispred organizatora izvršna direktorica Europskog doma Vukovar Dijana Antunović Lazić kazala je kako ovo nije bilo klasično predavanje nego jedan susret građana Vukovara i okolice i izbjeglica iz Ukrajine. Podsjetila je kako brojni Vukovarci još uvijek imaju svježe iskustvo rata i boravka u drugim sredinama tako da im je poznato kako sve to funkcionira u tim situacijama.
- Znamo kako je našim novim sugrađanima iz Ukrajine potrebna lijepa riječ, mali znak pažnje i susreti s drugim ljudima kako bi vidjeli da nisu sami. Želimo im na ovaj način pomoći da se integriraju u lokalnu zajednicu - rekla je Antunović Lazić.
Koordinatorica projekta Branka Smoljan iz Zaklade Friedrich Ebert Stiftung dodala je kako je u ovoj situaciji potrebno djelovati odmah kao i da je i po njenim riječima od iznimnog značaja što brojni Vukovarci iza sebe imaju prognaničko iskustvo.
- To je važno jer Vukovarci znaju kroz što su prolazili te kako i na koji način mogu pomoći izbjeglicama iz Ukrajine. Ovo je prvi ovakav projekt poslije kojega slijede slični projekti na sjeveru Hrvatske, u Koprivnici, Čakovcu i Varaždinu, gdje dolazi najveći broj izbjeglica iz Ukrajine - kazala je Smoljan.
>> VIDEO Rusi tvrde: Uništili smo četiri proturaketna sustava S-300; Zelenski: Spremni smo za njihove akcije. Odgovorit ćemo