EUROPSKE INTEGRACIJE

Ulazak Hrvatske u EU koče Talijani i Englezi

13.01.2004.
u 00:00
Italija koči Hrvatsku zbog proglašenja zaštićene ribolovne zone, a Velika Britanija i Nizozemska traže izručenje Gotovine Haagu
Pogledaj originalni članak

- Europska komisija neće objaviti mišljenje o zahtjevu Hrvatske za članstvo u Europskoj uniji prije nego što se završi postupak ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju - izjavio je predsjednik Europske komisije Romano Prodi nakon jučerašnjih dvosatnih razgovora uza službeni ručak s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom. U hrvatskome su izaslanstvu bili i ministar vanjskih poslova Miomir Žužul i ministrica europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović.

Jedinstven stav EU

- Želimo da Hrvatska uđe u EU što prije. No, na pitanje možemo li mišljenje objaviti prije ratifikacije, teško je odgovoriti samo pravno. Politički je jasno da ne možemo ići naprijed ako ne postignemo jedinstvenu volju unutar EU, ako za hrvatsku kandidaturu ne dobijemo potporu svih država članica - objasnio je Prodi. Tako je doveo u pitanje prijašnje najave da će se mišljenje, koje će biti dovršeno u ožujku, u istome mjesecu i objaviti. O tome kada će se mišljenje objaviti ovisi i daljnji redoslijed postupaka na putu Hrvatske u punopravno članstvo u EU. Kad bi ono bilo objavljeno u ožujku, u travnju bi o tome bilo izviješteno ministarsko Vijeće općih i vanjskih poslova (GAERC). Slijedilo bi vijećanje među državama članicama, koje bi na lipanjskome GAERC-u završilo službenom preporukom Europskome vijeću da na lipanjskome summitu Hrvatskoj odobri kandidatski položaj i otvori pregovore o članstvu.

Postupak ratifikacije nije još dovršen u talijanskome parlamentu, kao znak negodovanja talijanske vlade zbog saborskoga proglašenja ribolovno-ekološke zone u Jadranu. Britanski parlament zaustavio ga je dok se ne riješi pitanje izručenja generala Gotovine Haagu. Donji dom nizozemskoga parlamenta sporazum je ratificirao, ali je vlada demokršćanskoga premijera Jana Petera Balkenendea odbila o tome službeno izvijestiti Bruxelles prije izručenja Gotovine.

Sanader optimist

Sanader je dobio jasnu poruku - želite li u EU, riješite problem Gotovine na način da Haag objavi da je zadovoljan suradnjom.

- Želimo punu suradnju s ICTY-jem, ali nemamo sve podatke o slučaju Gotovina koje je imala bivša vlada ili drugi čimbenici u Hrvatskoj - dodao je Sanader.

Osim suradnje s ICTY-jem, Prodi je među teškoćama na putu RH u EU naveo granični spor sa Slovenijom, pitanje manjina, usprkos sporazumu HDZ-a s njihovim predstavnicima u Saboru, i preobrazbu pravosudnoga sustava. - Ulazak u EU Hrvatske i drugih država izraslih iz bivše Jugoslavije, bit će jamac mira na tome području - zaključio je Prodi.

- Nadam se da će se hrvatska Vlada suočiti s obvezama i kriterijima kako bi omogućila Europskoj komisiji da objavi mišljenje u idućim mjesecima - rekao je Sanader. Prilično je uvjeren da će uspjeti i obećao je da će "učiniti sve kako bi EK i EU sve važne odluke donijeli na način na koji to očekuje hrvatska javnost". Za najave ministra unutarnjih poslova Mlinarića da će policiju staviti pod svoje zapovjedništvo, Sanadar je rekao da su "progrešno shvaćene".

Prodi, inače vrlo srdačan, ovaj se put držao hladno. Sanader, međutim, ističe da je vrlo zadovoljan prijateljskim razgovorima. Takvi su, dodaje, bili i poslijepodnevni s povjerenikom za poljoprivredu Fischlerom koji se nisu doticali ekološko-ribolovne zone ili dampinga sira iz EU na hrvatsko tržište.

BRUXELLES STOJAN DE PRATO

Pogledajte na vecernji.hr