EUROPSKI DAN ODVJETNIKA

Uloga odvjetnika želi se potpuno komercijalizirati

Foto: HOK
Foto: HOK
09.12.2016.
u 18:12
Cilj Europskog dana odvjetnika je da se potakne javnost na razmišljanje o najvažnijim pitanjima o ljudskim pravima, pravnoj državi, vladavini prava i ulozi odvjetničke službe u ostvarenju tog cilja.
Pogledaj originalni članak

U Hrvatskoj odvjetničkoj komori obilježen Europski dan odvjetnika, a Vijeće odvjetničkih komora Europe (CCBE) je za ovogodišnju središnju temu predložilo "Pristup pravosuđu", jer je upravo to jedna od glavnih zadaća države, ali i odvjetništva koje pružanjem pravne pomoći omogućuje građanima pristup pravosuđu

Pristup pravosuđu je bitan temelj za ostvarenje ljudskih prava, a odvjetnici kao zaštitnici pojedinačnih interesa svojih stranaka osiguravaju strankama pristup pravosuđu, a što ističe i CCBE kad je ustanovio prije tri godine Europski dan odvjetnika. U okviru teme “Pristup pravosuđu”,  Hrvatska odvjetnička komora odlučila  je raspravljati o besplatnoj pravnoj pomoći i o mogućnosti pristupa branitelju. Izvjestitelji su bili Mladen Klasić, dopredsjednik Hrvatske odvjetničke komore i Jasna Novak, odvjetnica iz Zagreba. 

Odvjetnici koji svojim strankama osiguravaju ostvarenje ljudskih prava važan su čimbenik u tom procesu i promiču vladavinu prava kao jedno od temeljnih načela svake pravne i demokratske države. U Republici Hrvatskoj odvjetništvo je ustavna kategorija i definirano je čl. 27 Ustava RH kao samostalna i neovisna služba koja svakom osigurava pravnu pomoć, u skladu sa zakonom. Ustavna odredba o odvjetništvu nalazi se u dijelu Ustava koji regulira zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda jer odvjetništvo i postoji radi zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda građana. Današnji položaj odvjetništva u Hrvatskoj, ali i u EU uvelike ovisi o politici Europske komisije koja ponekad pokazuje da nema razumijevanje za položaj, tradiciju i ulogu odvjetništva u pojedinim zemljama članicama, želeći nametnuti unificirano obavljanje odvjetništva i shvaćanje da je odvjetništvo “business”, a ne služba pružanja pravne pomoći. Uloga odvjetnika želi se potpuno komercijalizirati, a uloga odvjetničkih komora i regulatorne funkcije koje jamče neovisnost odvjetništva liberalizirati do neprihvatljivog nivoa, što može ići jedino na štetu strankama i kvalitete odvjetničkih usluga. Pružanje pravne pomoći jedina je djelatnost kojom se odvjetnici smiju baviti, a pružanje kvalitetne i stručne pravne pomoći osnovni je razlog postojanja odvjetničke službe, dok je uloga odvjetničke komore osigurati i nadzirati ostvarenje te zadaće

Odvjetnička usluga je personalizirana usluga, pa je za hrvatske odvjetnike pribavljanje stranaka putem posrednika i pružanje odvjetničkih usluga putem primjerice internet platformi u vlasništvu trećih osoba neprihvatljivo, između ostaloga i zbog odvjetničke tajne koja je osnov odnosa stranke i odvjetnika. Novi načini komuniciranja su svakako korisni, ali moraju biti prilagođeni odvjetničkoj profesiji, naglasio je predsjednik Hrvatske odvjetničke komore, Robert Travaš u uvodnom govoru.

Mladen Klasić, dopredsjednik Hrvatske odvjetničke komore u svom izlaganju o besplatnoj pravnoj pomoći naglasio je kako je besplatna i djelotvorno organizirana pravna pomoć jedna od temeljnih pretpostavki efikasnog pristupa pravosuđu: “Odvjetnici ne postoje zbog sebe samih, nego upravo zbog onih koji to nisu i koji trebaju pravnu pomoć. Odvjetnici polaze od teze da svakome mora biti omogućeno pravo na djelotvornu, stručnu i pravodobnu pravnu pomoć. Ne smije biti nikakve sumnje u to da je pružanje besplatne pravne pomoći, ali i organiziranje djelotvornog sustava pružanja takve pomoći temeljna pretpostavka za pristup svakog pojedinca pravosuđu i zaštiti njegovih prava. Odvjetnici i na taj način, kao i kroz vlastiti sustav pružanja besplatne pravne pomoći, sudjeluju sa svim građanima RH u zajedničkom podnošenju tereta financijske krize.

Jasna Novak u svom je izlaganju istaknula probleme koji se odnose na prava osumnjičenika i okrivljenika u kaznenim postupcima i prava tih osoba na branitelje. Činjenica je da Zakon o kaznenom postupku RH u pojedinim fazama kaznenog postupka propisuje pravo na obvezatnu obranu po odvjetniku, da o tome govore i direktive EU, ali je pitanje da li se ta prava efikasno ostvaruju i treba li ta prava i proširiti. No, to se ne odnosi samo na prava okrivljenika, već se to nužno mora odnositi i na prava žrtve kaznenog djela, navodeći da je RH preuzela obvezu implementacije direktive o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela. 

Cilj Europskog dana odvjetnika je da se potakne javnost na razmišljanje o najvažnijim pitanjima o ljudskim pravima, pravnoj državi, vladavini prava i ulozi odvjetničke službe u ostvarenju tog cilja.

>> Suradnja Hrvatske odvjetničke komore i Američke odvjetničke komore

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SR
srecko59
21:59 09.12.2016.

Lijepo sroceno. Skoro idealno. Ali, ali. Gospodo odvjetnici, vi ste Ustavna kategorija. Koliko ste puta prekrsili Ustav. Kada ste obranili radnika. Koliko ste puta branili po sluzbenoj duznosti i kakav je rezultat. Nula bodova. Cast pojedincima.